Ilustrační FOTO - Haló noviny

Livniová proti Netanjahuovi

Šéfka izraelské opozice Tsipi Livniová včera řekla, že premiér Benjamin Netanjahu dramatizuje informace o tunelech pod hranicí s Libanonem a zneužívá je k vlastním politickým cílům.

Izrael v úterý zahájil vojenskou operaci, jejímž cílem je odhalit pod hranicí tunely, jež tam údajně buduje libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Také předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí včera prohlásil, že Izrael nedodal žádný důkaz o existenci těchto tunelů.

Izraelská armáda oznámila, že chodby ještě nebyly funkční. Neoznámila, kolik jich údajně bylo, ani jak budou zničeny. Zatím byla demolována jedna z chodeb, jež prý začínala pod domem v libanonském pohraničí a vyhloubena byla 40 metrů za hranici do Izraele. Byly v ní podle ČTK elektrické a komunikační rozvody.

Šéfka izraelské opozice Tsipi Livniová. FOTO - wikimedia commons

Netanjahu občany o údajném nebezpečí informoval v televizi. Podle něj se Hizballáh s podporou Íránu chystá dobýt část izraelského severu. Tunely označil za dvojí válečný zločin, protože Hizballáh prý chce ublížit izraelským civilistům a schovává se za civilisty v Libanonu.

Livniová prohlásila, že je stejně jako ostatní ráda, že se tunely hledají a ničí, avšak podle ní je třeba zůstat střízlivý. »Nejsme v situaci, kdy naši vojáci stojí na nepřátelské linii. Mluvíme tu o inženýrských aktivitách na svrchovaném izraelském území,« řekla.

Podle Livniové chce Netanjahu odvrátit pozornost od situace, kdy má jeho vláda vlivem rozhodnutí týkajících se palestinského Pásma Gazy v parlamentu minimální většinu a kdy premiér čelí soudnímu stíhání. Proto situaci na severní hranici dramatizuje.

»Buď premiér podlehl panice, nebo chce paniku vyvolat, aby ospravedlnil to, že odkládá (předčasné) volby a nechal na holičkách občany jižního Izraele,« řekla Livniová s narážkou na bezpečnostní situaci na hranici s Pásmem Gazy (kterou také vyvolal premiér) a přání mnoha politiků uspořádat předčasné volby.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.