Chomsky sám sebe označuje za příznivce anarchosyndikalismu a libertariánského socialismu. FOTO - wikimedia commons

Chomsky: USA největším ohrožením míru

Bývá označován za jednoho z nejvlivnějších intelektuálů současnosti, patří též k nejcitovanějším autorům. Americký lingvista a levicově zaměřený politický aktivista Noam Chomsky proslul zejména kritikou amerického kapitalismu, globalizace i způsobu života země, v níž žije. USA jsou podle něj nejagresivnější mocností světa a největším ohrožením míru.

Chomsky sám sebe označuje za příznivce anarchosyndikalismu a libertariánského socialismu. Zítra mu bude úctyhodných 90 let.

Nejvýznamnější žijící jazykovědec a zakladatel moderní jazykovědy Chomsky, který napsal desítky knih, byl do roku 2017 emeritním profesorem lingvistiky na Massachusettském technologickém institutu (MIT), ještě letos začal učit na Arizonské univerzitě v Tucsonu. Jeho teorie generativní gramatiky bývá považována za největší přínos teoretické lingvistiky 20. století.

Přesto má řadu kritiků. Menší pozdvižení způsobil Chomsky i při své dosud jediné návštěvě ČR v roce 2014, kdy obdržel nejvyšší vyznamenání Akademie věd ČR. Na lingvistické konferenci v Olomouci řekl, že »disidenti v komunistických státech východní Evropy byli protežováni západními velmocemi a jejich utrpení nebylo ve srovnání například s odpůrci režimů v Latinské Americe nijak výjimečné«. Dokreslil to projevem Václava Havla v americkém Kongresu v roce 1990. Havel v Kongresu vystoupil se svým projevem krátce poté, co v Salvadoru armáda na místní univerzitě zavraždila šest předních latinskoamerických intelektuálů. »Vzápětí na to přijel Havel do Spojených států, kde měl projev před Kongresem, za který sklidil obrovský úspěch a aplaus. Vlastně tam chválil USA jako obránce svobody,« uvedl Chomsky, který první politický pamflet napsal už jako desetiletý.

Hlásí se ke svobodně organizovanému životu menších komunit. Věří, že přitažlivost anarchismu spočívá v »nespokojenosti lidí cítících, že nemají kontrolu nad rozhodnutími, která se jich dotýkají«. Není divu, že oslovil mnoho intelektuálů a pokrokových politiků. Vedle někdejšího místopředsedy ÚV KSČM a (euro)poslance Miloslava Ransdorfa například ikona »socialismu 21. století«, zesnulý venezuelský prezident Hugo Rafael Chávez Frías, se vůči Chomskému vyznal, že by chtěl svému idolu »alespoň stisknout ruku«.

Chomského zdobí i málo vídaná odvaha nepapouškovat oficiální propagandu západních masmédií. Ohlas vyvolalo např. odmítavé stanovisko ke zprávám o údajných etnických čistkách v bosenské Srebrenici. Jindy zase řekl, že »největší zločiny v Kosovu se odehrály v důsledku bombardování paktem NATO«. Před časem se vyslovil i k finanční krizi. »Americké vládní zásahy do finančního sektoru opět odhalují hluboce nedemokratický charakter státních kapitalistických institucí, jejichž účelem je hlavně přenášet náklady a rizika na celou společnost a privatizovat zisky,« všiml si.

Requiem za americkým snem

Přede dvěma lety Chomsky vydal knihu Requiem za americkým snem, ve které zesumíroval svůj pohled na kapitalismus a ekonomiku nerovnosti. Ve stejném roce kupříkladu ostře kritizoval kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého trefně nazval ignorantem a přecitlivělým megalomaniakem. Na otázku stran možného ovlivňování amerických prezidentských voleb ruskými hackery řekl: »Je to možné, v USA to ale působí nepatřičně. Spojené státy po desetiletí ovlivňovaly a podkopávaly volby po celém světě a ještě na to byly pyšné!«

Rodiče z Ukrajiny a Bílé Rusi

Avram Noam Chomsky se narodil 7. prosince 1928 poblíž Philadelphie v Pensylvánii v rodině židovských imigrantů z východní Evropy (otec pocházel z Ukrajiny, matka z nynějšího Běloruska). Vystudoval filozofii a lingvistiku na Pensylvánské univerzitě, kde získal v roce 1954 doktorát za práci Transformační analýza, jejíž teze se objevily ve studii Syntaktické struktury (1957), dodnes jeho nejznámější lingvistické práci. O rok později se stal členem sboru MIT, kde byl v roce 1961 jmenován profesorem.

USA by pomohla denacifikace

Celosvětovou proslulost si nicméně podle ČTK získal až koncem 60. let, když se začal kriticky věnovat americké zahraniční politice. V knize Americká moc a noví mandaríni z roku 1969 Chomsky říká, že »Spojeným státům by pomohl jistý druh denacifikace... Spojené státy se staly nejagresivnější mocností světa, jsou největším ohrožením míru, národního sebeurčení a mezinárodní spolupráce.« Je až pozoruhodné, jak i po půl století jsou tyto úvahy stále aktuální…

Česky vyšly mj. Chomského knihy Syntaktické struktury; Perspektivy moci; 11. 9.; Hegemonie nebo přežití; Tajnosti, lži a demokracie či Člověk, moc a spravedlnost.

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 83 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-12-07 13:27
Mnoha lidí si vážím, ale před Noahem Chomskym bych se poklonil až k
zemi. Menší komunity existují - jsou to izraelské kibuce a o tom, že
je to správná myšlenka svědčí i to, že současný
"demokratický" Západ se je nijak nesnaží podporovat, spíš
naopak. Proto taky pomalu chřadnou, což je důsledkem prosazování
nesmyslného individualizmu jako základní životní hodnoty. Ovšem
člověk je tvor společenský, není liž pravda.V menší komunitě spolu
žijí lidé podobných zásad a názorů. proto se shodnou a dokáží
táhnout za jeden provaz. Nutnou podmínkou je pouze to, aby komunita
nebyla agresivní navenek. Díky za článek.
fronda
2018-12-07 00:09
Má jistě pravdu, co se týče hodnocení agresivní zahraniční politiky
amerického režimu, ale jeho vize "svobodně organizovaného života
menších komunit" je poněkud utopická. Právě z důvodu, že by
tyto byly vydány na milost těm, kteří vraždili v Salvadoru, incenovali
barevné revoluce a humanitárně bombardovali. Proč by měli zrovna
"svobodně organizované menší komunity" nechávat žít?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.