Zločiny privatizace nemají být promlčeny

Při privatizaci v letech 1992 až 1998 vznikly stamiliardové škody, které se dosud nedořešily. Vláda by proto měla navrhnout změnu zákonů tak, aby zločiny při privatizaci bylo možné dál stíhat a nebyly promlčeny. Ve Sněmovně to řekl předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

Poslanci o zločinech privatizace z 90. let debatovali v rámci bodu nazvaném Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992–1998, jehož zařazení na program prosadili poslanci KSČM. »Chci dosáhnout toho, čeho se mi od roku 2011 nedaří dosáhnout, to je změny trestněprávních předpisů v oblasti prodloužení promlčecí doby,« vysvětlil Filip.

KSČM připravila návrh usnesení, v němž »Poslanecká sněmovna konstatuje, že v letech 1992 až 1998 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily České republice a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun, které vlády ČR dosud nedořešily a jejich následky neodstranily«. V druhé části usnesení Sněmovna žádá vládu zpracovat a navrhnout účinnou změnu trestně právních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet. Sněmovna o usnesení nakonec nehlasovala, poslanci debatu nedokončili.

Filip ve svém úvodním vystoupení uvedl příklady privatizovaných firem, kdy se buď nepodařilo na kupujícím nic vymoci, nebo zaplatil jen část a zbytek se státu nepodařilo získat. Konkrétně poukázal na prodej státního podniku Mototechna, s.p. v Českých Budějovicích, státního podniku Grafické tiskárny Velký Šenov a na prodej části majetku s.p. Československá státní automobilová doprava Plzeň - Těžká doprava. »Je evidentní, že tady docházelo k excesům, kde každý se choval trochu jinak,« prohlásil Filip.

Odpovědní o vyšetření zájem neměli

Některé privatizační podvody podle jeho slov někdo kryl. »Je třeba posoudit, jestli tady byly legální podmínky pro to, aby promlčecí doba, která běžela v letech, mohla být uplatněna, když ti, kteří seděli na místech, kde se to mohlo vyšetřovat, vůbec o to vyšetření zájem neměli,« řekl. Varoval, že pokud se debata zideologizuje, nedospěje Sněmovna k žádnému řešení. »Nevykládejte mi tady ideologické kecy. Omlouvám se za ten výraz celé Sněmovně,« prohlásil.

Debata se místy zvrhla ve spory mezi komunisty a občanskými demokraty a vzájemné vyčítání činů z minulosti. Poslanci ODS  dění v 90. letech hájili. »Jak vypadala v 90. letech naše země? Továrny vyráběly zboží, které nechtěli už ani v Sovětském svazu. Chrlily tisíce, možná stovky tun škodlivin do ovzduší. V severních Čechách podzimní inverze trvala až do dubna. Smog byl tak hustý, že se dalo zabloudit na přechodu pro chodce a v případě, že byl dokonce vyznačen, tak jste neviděli na druhou stranu,« uvedl Karel Krejza (ODS). »Díky privatizaci vzniklo po desetiletích soukromé vlastnictví, bez kterého podle mého názoru svobodná společnost nemůže existovat. A konečně jsme po desetiletích zmaru a ekonomického strádání začali růst a rozvíjet se,« přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček.

Strana s modrou strakou na klopě

Za »dojemné« vyprávění o době 90. let oběma poslancům »poděkoval« Zdeněk Ondráček (KSČM). »Měli by ale také říci, že když byla tak špatná viditelnost díky špatnému ovzduší, že neviděli na druhou stranu přechodu, tak oni pro jistotu ještě zhasli. A ono něco jiného je privatizace a něco jiného je rozkradení. Vy prostě jste to hospodářství rozkradli, a proto se jedné z těch vašich stran říká, že nosíte na klopě modrou straku,« prohlásil.

Reagoval také na předsedu poslanců ODS Zbyňka Stanjuru, který také poukazoval na zlepšení stavu životního prostředí. »Snížily se škodliviny v ovzduší, ale je také potřeba říci, proč. Protože ono to má svoji přímou úměru. Od roku 1990 jste zlikvidovali více než 2 500 podniků. A to je přesně ono! Když ty podniky neexistují, tak nemůžou vypouštět ty škodliviny do ovzduší,« uvedl Ondráček.

Marie Pěnčíková (KSČM) zareagovala na slova Pavla Žáčka (ODS) o přeplněnosti věznic v předlistopadové době. »To je možný, ale vy jste ty lidi poslali pod most a na ulici! Zameťte si před vlastním prahem!« uvedla poslankyně.

Předseda klubu KDU ČSL Jan Bartošek prohlásil, že největší zlo a škody napáchali komunisti na hrdosti a morálce národa. Připomněl například někdejší Státní bezpečnost a její praktiky při »fízlování« lidí. »Kouřová clona houstne. Křik zloděje, chyťte zloděje, je tady silnější a silnější. Jestlipak víte, jaký byl největší zločin komunismu? Že tady nechali majetek jenom na dvacet let, protože kdyby byla taková devastace, nebylo co ani privatizovat ani zašantročovat ani rozkrádat,« zareagoval na diskusi předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 93 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-12-07 22:30
Chtěl bych vidět hrdinu, jenž by se pustil do vyšetřování té
slavné privatizace. Vždyť život má jen jeden a ti z privatizace
vzniklí milionáři by určitě neváhali pustit notný chlup na
zjednání nějakého agenta druhu 007 s povolením zabíjet.
fronda
2018-12-06 23:54
Ondráček se plete, privatizace a rozkradení, to je totéž. --- Proč
jen do roku 98? Tehdy ještě velkou část ekonomiky kontroloval stát,
třeba prostřednictvím bank. Rozkradení dokončila ČSSD vedená
Zemanem.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.