CDU se před volbou vedení možná štěpí

Stále více německých křesťanských demokratů dává před volbou nového předsedy otevřeně najevo, koho podporuje.

Zároveň se objevují hlasy, které varují před tím, aby volba nástupce Angely Merkelové, která CDU vedla přes 18 let, stranu nerozdělila.

Svou preferenci dal najevo například ministr hospodářství Peter Altmaier, který by podle listu Rheinische Post rád v čele strany viděl generální tajemnici Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, která patří vedle bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze k hlavním favoritům volby.

Altmaier ale zároveň kritizoval šéfa Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho, který před pár dny doporučil volbu Merze. Tento krok podle Altmaiera vedl k »protržení hráze«, pokud jde o vyjadřování podpory jednotlivým kandidátům.

Dnešní volba na sjezdu v Hamburku bude podle pozorovatelů nejspíše těsná, a proto se dobře může stát, že z ní bude téměř polovina hlasujících odcházet nespokojena. V případě vítězství Krampové-Karrenbauerové i proto, že strana pod jejím vedením bude z větší části pokračovat v dosavadním kurzu Merkelové. V případě vítězství Merze proto, že by se stranu zřejmě pokusil vést ke konzervativnější politice. Místopředseda CDU a ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet už proto varoval před tím, aby volba předsedy dlouhodobě nejsilnější německou stranu nerozdělila. »Musíme udělat vše pro to, aby k tomu nedošlo. Rozhodující pro soudržnost CDU je období po volbě předsedy,« řekl redakční skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Obavy z rozdělení strany, které sdílejí i někteří komentátoři, jsou o to větší, že CDU na podobnou volbu není zvyklá. Naposledy totiž z alespoň dvou kandidátů vybírala v roce 1971. Od té doby se o post v čele strany ucházel vždy jen jediný politik, který byl tradičně zvolen velkou většinou hlasů. Například Merkelová, která jako předsedkyně končí zejména kvůli špatným volebním výsledkům z poslední doby, nikdy nedostala méně než 88 % hlasů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.