Rozhovor s předsedou Spolku českých novinářů Pavlem Novákem.

Vážím si těch, co nepodléhají tlakům a pravdivě informují

V poslední době se velmi často používalo v souvislosti s novináři slovo »investigativní«. Jak ho chápete vy? Nejde vlastně o náhradu za slova »získávání informací za každou cenu«?

Vždy jsem chápal novinařinu jako povolání velice odpovědné, protože zprostředkovává a také ovlivňuje čtenáře či posluchače. Proto si velice vážím těch, co nepodléhají tlakům a pravdivě informují. Často to přináší osobní problémy. Pak je tu skupina dobře placených takzvaných investigativních, co se zviditelňují polopravdami, případně »kachnami« a špínou, získanou pokoutně a odkudkoliv – tedy za každou cenu.

Jak chápat v této souvislosti slova »novinářská etika«?

Etika klade důraz na mravní vědomí a konání. Dnes se mnozí zaštiťují morálními kodexy – platí pochopitelně i pro novináře. Základy si neseme z rodinné výchovy, kdy se postupně seznamujeme s tím, co je dobré a co špatné. Pokračuje škola života.

Jako začínající novinář jsem se účastnil otevření nové budovy soudu. V jednací místnosti si přítomný ministr sedl na lavici obžalovaných. Zajímavé, ale pro mne jako fotografa tabu. V tom jedna hysterka začala křičet: »Držte Nováka, ať to nefotí…« Ministr posadil vedle sebe předsedu soudu a foto ať mu prý pošlu…

Moc mi vadí dnešní devalvace hodnot, kdy některé děti nerespektují rodiče, učitele, kdy se zrodila masová šikana, konzumace drog atd. I úmyslně založené požáry, nedbalost, vraždy a sebevraždy, krádeže… Kdysi nás tehdejší ministr Jan Ruml ujišťoval, že drogy jsou daň z demokracie!

Myslíte, že postup týmu televize Seznam byl v případě Babiše ml. etický?

Často vídáme v televizi situace, kdy lidem po ztrátě blízkého nebo jiném neštěstí cpou reportéři mikrofon a žádají podrobnosti. Jindy je to skrytá kamera atd. V případě Babiše ml. to byl ukázkový hyenismus, kdy pod rouškou pomoci synovi šlo o likvidaci premiéra. A hlavně slávu doma i zahraničí. Tuším, že jsem kdesi slyšel, že ona aktéři pracovali v novinách A. Babiše.

V této souvislosti se často mluvilo o tom, že jakékoli zpochybňování zmíněné akce je útokem na svobodu novinářské práce.

Co je to svoboda novinářské práce? Svoboda není zaměnitelná s anarchií. Nespočívá v tom, že budu šířit nepravdy a spekulace, stranit neoprávněně některé straně nebo hnutí, rozdělovat společnost, protože voliči rozdali karty jinak, než já potřebuji pro svou kariéru a plány. Neznámí organizátoři protestů nerespektují zákon zakazující demonstrace u sněmovny a nic se nestane, policie neochrání pietní místo na Národní třídě a jakýsi vandal (nazvaný aktivistou) klidně sebere a zničí květiny od státníků, policie sebere torza a prý pokud se dotčený přihlásí o náhradu, bude vymáhána. Kamery zajistily pár minut slávy.

Kde vlastně začíná svoboda slova a kde končí?

Svoboda slova začíná v poctivosti a pravdivosti sdělovaného. Končí tehdy, kdy pro nízké pohnutky podsouváme záměrně spekulativní informace a stavíme z nich.

Může být vůbec »novinařina« svobodná, když noviny, televizní a rozhlasové stanice apod., jsou v soukromých rukou a vlastně musí plnit, ať novináři chtějí nebo nechtějí, zadání majitelů?

Těžká otázka! Připomíná mi přísloví:»Čí chleba jíš, toho píseň zpívej.« Ze zkušenosti vím, které tiskoviny si nemám kupovat. Horší je to s televizním zpravodajstvím. Často místo nadstranickosti a objektivitě nás, povinné koncesionáře, nutí ČT sdílet polopravdy (přijetí dalajlámy, akce Brady, inaugurace prezidenta, kdy politici – v názvu demokratičtí – neunesli kritiku a pak se uběhaným reportérům podařilo odchytit topkaře. Nebo – moderátorka zlým hlasem řekne premiérovi: »Proč jste se vmontoval do jednání o H-systému…«. Poslal jsem Radě ČT stížnost na ambiciózní moderátorku, která hrubě a účelově zkreslila vystoupení prezidenta Zemana a přispěla tak k dlouhodobé kampani ČT. Předseda Rady Ing. Jan Bednář mi poslal odpověď schválenou tímto orgánem: »Podle názoru Rady (členem RD je Zdeněk Šarapatka, aktér akce »Olovo«)nedošlo k porušení Kodexu ČT. ani zákona č. 483/1991 sb.« Manipulace vítězí, etika zaplakala.

Dost často o nás z obrazovky poučují novináři od Bakalů

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 52 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-12-12 10:55
To mazané tvrzení Západu, jak píše pan Hájek, může zabrat na
ustrašence, nebo truhlíky. Strašné ale je, jaký počet se jich najde.
hajek.jiri51
2018-12-12 09:22
Co se týká jednotlivých novinářů, pravdu má Zeman. A celkově se
jedná o řízenou manipulaci s informacemi. Zjevným
"útočníkem" v tkzv. hybridní válce je Západ, byť tvrdí
"mazaně" opak.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.