ILUSTRAČNÍ FOTO – Josef ŠENFELD

Půdu máme třikrát levnější než Němci

Zemědělská půda v České republice za celý letošní rok zdraží meziročně o 2,5 procenta na zhruba 24,1 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z odhadu poradenské a realitní společnost Farmy.cz. V samotném čtvrtém čtvrtletí cena klesne o 0,4 procenta, dodala firma.

Podle Jiřího Jaklína ze společnosti Agro21 stojí metr čtvereční zemědělské půdy nyní v průměru 20 až 25 Kč, ceny závisí na lokalitě. Do budoucna Jaklín očekává stagnaci nebo mírný pokles cen.

Zemědělci mimo jiné dostávají dotace podle počtu hektarů, na kterých hospodaří. ČR dlouhodobě odmítá avizované maximální limity přímých dotací pro jednu farmu. Připouští ale možnost zavedení platby na takzvané první hektary. Na výměru například do 89 hektarů by tak mohli získávat všichni zemědělci větší peníze, následně by se platba na další hektary snížila. Tím by byli více podpořeni nejmenší zemědělci, kteří by právě dostávali v průměru více peněz na hektar než velké podniky.

»Proti zemědělcům jde růst úrokových sazeb a je zde nejistota dotací po roce 2020. Stále není rozhodnuto, jak to bude a zda to bude zvýhodňovat malé zemědělce,« upozornil Jaklín.

Zahraniční investoři podle něj své pozemky v ČR již zřejmě rozprodali. Většinou šlo o střednědobé investice. »Málokdo to chce držet sto let, poptávku nyní tvoří reálně zemědělci,« dodal. Že by někdo v současnosti kupoval půdu za 25 Kč za hektar s vidinou prodeje za 35 Kč, je podle něj nereálné. Přesto by kvalitní orná půda mohla podle Jaklína do budoucna zdražit.

V loňském roce podle odhadu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací se v ČR zobchodovalo 2,2 % zemědělské půdy. V Evropě stojí podle dostupných údajů půda nejvíce v Nizozemsku, kde se v minulosti za ni platilo i pět eur (asi 129,5 Kč) za metr čtvereční. Česká cena je například proti Německu zhruba třetinová.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 10 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.