Ilustrační FOTO - pixabay

Už zase nový stavební zákon

Nový stavební zákon musí být schválen do konce funkčního období této vlády v roce 2021, je to jednoznačná priorita, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Za pomalý postup při přípravě zákona kritizoval ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené ministryní Klárou Dostálovou (za ANO). Harmonogram MMR přitom Babišovým představám zhruba odpovídá.

Ministryně Dostálová v říjnu uvedla, že nový stavební zákon by měl být platný ve druhém čtvrtletí roku 2022, v účinnost by měl vstoupit o rok později. Podle Dostálové bude třeba změnit také 89 souvisejících zákonů.

»Není možné vymlouvat se na ostatní resorty, že je tam strašně moc změn v rámci různých zákonů u různých resortů. Takže musí to být týmová práce, resortismus musí skončit. Musím říct, že jsem vyvinul velký tlak na paní ministryni Dostálovou. Protože zase přišli s nějakým věcným záměrem o té rekodifikaci. Ale tam není potřeba žádný věcný záměr. My všichni víme, že chceme stavět rychle, co nejméně razítek, co nejméně byrokracie,« dodal Babiš.

Nový zákon má výrazně zkrátit dobu povolování staveb. Jak řekla Dostálová už dříve, ambicí MMR je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení. Chtěla by také vytvořit státní stavební úřad.

Nemá to však jednoduché. Pět ministerstev, většina krajů a Nejvyšší správní soud v meziresortním připomínkovém řízení odmítly návrh ministerstva pro místní rozvoj na zavedení tzv. fikce souhlasu závazného stanoviska, připomněla náměstkyně ministerstva Marcela Pavlová. Úprava by stanovovala, že pokud se instituce, jejichž vyjádření je nutné pro získání stavebního povolení, v zákonem dané lhůtě nevyjádří, automaticky se bude počítat s kladným stanoviskem.

Podle Pavlové ministerstvo připravilo balík drobnějších úprav, které mají zefektivnit kritizovaný systém povolování staveb před tím, než vstoupí v platnost nový stavební zákon. Hlavní změnou by měla být právě fikce souhlasu. Pro povolení stavby je nutné závazné stanovisko desítek institucí a nová úprava by měla zabránit tomu, aby se povolení stavby zarazilo na liknavém přístupu některé z nich, což se podle stavebníků běžně děje. Na povolení by podle úpravy úřady měly 30, ve složitějších případech 60 dní. Pokud by se ve lhůtě nevyjádřily, stavební řízení by pokračovalo s tím, že vydaly kladné stanovisko.

Úprava ale podle Pavlové narazila na značný odpor.


Nedostatek bytů by vyřešila družstevní výstavba

Otázky Haló novin pro Františka Beneše (KSČM), stínového ministra pro místní rozvoj

Není to tak dávno, co se obce svých bytů privatizací zbavovaly, teď je zase chtějí stavět. Jaký je váš názor?

Na tématu sociálního bydlení se přiživuje spousta organizací a tlachalů a stále se nic nemění. Nejrozumnější by bylo podpořit klasickou družstevní výstavbu a obce by si s tím už poradily. Měla u nás dlouhou tradici a osvědčila se. Kdyby se ve druhé polovině minulého století nestavěly družstevní byty, byla by dnes situace mnohem horší.

K sociálnímu bydlení má každý spoustu připomínek, ale nikam to nevede. Vadí mně, že Státnímu fondu rozvoje bydlení bylo odejmuto právo poskytovat dotace na byty, na jejichž základě mohly obce stavět. Jako člen dozorčí rady Fondu vím, že obce dovedly prostředky třeba na rekonstrukce opravdu dobře využít. Podle mne zákon o sociálním bydlení vůbec není potřeba, potřeba je, aby se byty stavěly. U nás došlo k tomu, že vydáním zákona o vlastnictví bytů v roce 1994 se postavení nájemních bytů degradovalo a veřejnosti se hlásala idea, že nájemní bydlení je něco méněcenného. To je nesmysl. Hlavně nájemní bydlení v obecních domech je v okolních zemích velmi rozšířené, v Rakousku je to více než padesát procent bytů. Nájemní bydlení má také velké výhody pro mobilitu pracovní síly.

A družstevní výstavba?

Myslím si, že je třeba zahájit podporu družstevního bydlení. Už v roce 2005 byl schválen zákon o výstavbě družstevních bytů. Ale není živý, není podpořen penězi, i když by hodně pomohl. Ale znám družstva, i v Praze, která ještě byty stavějí. A zájem je obrovský. Velká výhoda je, že úvěr si bere družstvo, nikoli jednotlivci. Lidé se nezadluží.

Snad je to staromilský názor, ale jsem přesvědčen, že byt nemůže být ve vlastnictví. Vlastnictví bytu je nesmysl, který císař František Josef I. v roce 1879 zrušil zákonem č. 50. Pořád je to pravda, i když teď je naopak platný zákon o vlastnictví bytů. Byt – na rozdíl od domu - však nemá takové stavebně technické parametry, aby mohl být ve vlastnictví.

Všichni by chtěli zrychlit stavební řízení, ale stále se to nějak nedaří…

Stavební zákon je také prolobovaná záležitost. Každý stavební úřad jej vykládá trochu jinak. Za své kariéry jsem zažil dva nové stavební zákony, a nic se nezměnilo. Je potřeba, aby se rozhodování stavebních úřadů sjednotilo. Spojení vlastnických práv k pozemkům se spekulacemi právníků dokáže zkomplikovat cokoli. Není potřeba nový zákon, ale změnit uplatňování toho současného v praxi. Hlavně nechat volnou ruku obcím, protože ty vědí, co je třeba dělat. Strašně chybějí okresní samosprávy. Kraje jsou příliš daleko a jejich rozhodování kulhá za potřebami.

Jiří NUSSBERGER

FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

Jiří NUSSBERGER

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.