Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Záchrana artefaktů

Více než 1500 předmětů se už podařilo zachránit z trosek brazilského Národního muzea, které na počátku září zničil požár.

Zatím se podařilo najít a očistit hlavně předměty z národopisného oddělení a ze sbírky minerálů. Původně schraňovalo muzeum v Riu de Janeiro zhruba 20 milionů artefaktů. Mezi 1500 předměty, které se podařilo zatím zachránit, jsou například kovové části šípů původních obyvatel Brazílie, peruánská váza či předkolumbovská pohřební urna. Už v říjnu pracovníci muzea objevily také úlomky lebky a část stehenní kosti patřící ženě, která žila na území dnešní Brazílie před téměř 12 000 lety. Vědci ji pojmenovali Luzia. Její ostatky patřily k tomu nejcennějšímu ve sbírkách muzea. Zástupci brazilského Národního muzea na tiskové konferenci informovali také o tom, že dostali od německé vlády dar ve výši 180 000 eur (4,7 milionu korun). Při požáru, který vypukl z dosud neznámých příčin, byla zničena většina největší latinskoamerické sbírky historických předmětů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.