Fidesz prosadil »otrocký zákon«

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil novelu zákoníku práce, lidově zvanou »otrocký zákon«.

Novela podle agentury MTI zvyšuje roční limit přesčasových hodin pro zaměstnance. Schválen byl také kontroverzní zákon, který podřizuje správní soudy ministru spravedlnosti.

Novela zákoníku umožňuje, aby zaměstnanci ročně museli odpracovat až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.

Kromě odborů proti novele protestovala prakticky celá parlamentní opozice, která hodlala její schvalování minimálně zpomalit pomocí bezmála tří tisíců pozměňovacích návrhů. Ty ale vládní strana Fidesz v pondělí všechny bezprecedentně smetla ze stolu v rámci jednoho jediného hlasování.

Opozice se proti tomuto postupu při zasedání hlasitě bouřila. Předseda parlamentu nemohl kvůli chaosu schůzi řídit ze svého křesla, ale z parlamentních lavic. Hlasování provázely i další procedurální nesrovnalosti.

Před budovou parlamentu se proti »otrockému zákonu« konala demonstrace. »Zrádci, zrádci« a »Orbáne, běž k čertu« skandoval podle agentury Reuters zástup několika tisíc rozzlobených nespokojenců. V proniknutí do parlamentu jim zabránilo několik stovek policistů. Ke střetům došlo, ale až když se dav přesunul k vedlejšímu vchodu do budovy. Někteří z protestujících pak začali házet různé předměty, na což strážci pořádku odpověděli pepřovým sprejem.

Sněmovna ve středu odhlasovala mimo jiné i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu. Změnu budou ještě posuzovat orgány Rady Evropy, maďarská vláda je podle agentury Reuters ochotna se jejími doporučeními řídit.

Nebývale jednotná maďarská opozice nicméně považuje za nelegitimní celé středeční hlasování.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.