FOTO - Pixabay

Poslanci chtějí zachovat nynější způsob distribuce léčiv

Sněmovna zřejmě zachová nynější stav distribuce vakcín určených k nepovinnému očkování, které není hrazeno z pojištění. Zdravotnický výbor doporučil plénu schválit k takzvané protipadělkové lékové novele poslanecký pozměňovací návrh, aby tyto vakcíny nadále mohli dostávat přímo lékaři.

Ministerstvo zdravotnictví poslaneckou úpravu kritizuje. Podle šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO) je v rozporu s evropskými předpisy, z nichž vládní novela proti padělání léků vychází. Konstatoval ale, že ve Sněmovně je většinová vůle tento pozměňovací návrh podpořit.

Skupina poslanců z pěti klubů v čele s Davidem Kasalem (ANO) tvrdí, že novela distribuci vakcín nelogicky rozděluje. Skutečnost, že nehrazené vakcíny určené k nepovinnému očkování nebudou moci dostat přímo lékaři, přináší podle nich některá úskalí. Upozorňují zejména na riziko nedodržení skladovacích podmínek vakcín, které musejí být v chladu. »Pacient bude nově nucen v mnoha případech vyzvednout recept u lékaře, následně sehnat a zakoupit vakcínu v lékárně a opětovně cestovat do ordinace lékaře nechat vakcínu aplikovat,« uvedli ve zdůvodnění svého pozměňovacího návrhu.

»Jde nám o to, aby byl zachován současný stav, který považujeme za přijatelný vzhledem k pacientům, a o ty nám jde především. Navrhovaná změna by mnohým z nich zkomplikovala cestu k dobrovolnému očkování,« řekla našemu listu členka výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM), která spolupodepsala zmíněný pozměňovací návrh. Věří, že plénum Sněmovny tuto změnu podpoří.

Zabránit zdražení vakcín

Na úskalí, které předloha přináší, upozorňovala již před časem stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Kromě jiného jí vadí, že přijetí navrhované legislativy způsobí zdražení vakcín. Marková vysvětlila, že dnes lékař prodává pacientovi vakcínu za stejnou cenu, za jakou ji nakoupí od distributora. Pacient u lékaře hradí navíc pouze aplikační poplatek. »Tento poplatek zůstane pro pacienta ve stejné výši i v případě zakoupení vakcíny v lékárně. Ovšem pro lékárnu je prodej vakcín obchod a bez obchodní přirážky je ekonomicky nemožný. Pacient tedy v novém systému bude platit, oproti dnešnímu stavu, výrazně vyšší cenu. Lékárník je oprávněn účtovat v takovémto případě marži v řádu desítek procent,« řekla stínová ministryně našemu listu. Pozměňovací návrh výboru proto uvítala, i ona věří, že projde i při schvalování normy na plénu Sněmovny.

Vládní novela také stanoví, že lékárníci budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti.

Výbor doporučil schválit i další poslanecké návrhy, které se týkají snížení maximální výše postihu za porušení povinností daných novelou z 20 milionů na dva miliony korun a odkladu jejich možného ukládání až na rok 2020. Vojtěch tyto úpravy podpořil stejně jako další pozměňovací návrh, podle kterého bude možné dodavateli vrátit takový lék, u kterého se nepodaří ověřit jeho pravost ani po dvou týdnech od prvního neúspěšného pokusu.

Předlohu by Sněmovna mohla schvalovat ještě v prosinci. Účinná by měla být v únoru.

(jad)(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.