FOTO - Pixabay

Plaga chce změnit vzdělávací programy

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce na začátku příštího roku otevřít širokou debatu o změnách v takzvaných rámcových vzdělávacích programech, které vymezují obsah učiva. Měly by se zúžit a více upřesnit.

Plaga není spokojen s tím, jak se rámcové programy naplňují. Považuje za alarmující, že to podle České školní inspekce zvládá jen malé množství škol. Ministr to řekl novinářům. Takzvané rámcové vzdělávací programy nahradily ve školství v roce 2005 jednotné osnovy. Dosud se programy pro různé typy škol doplňovaly o nová témata či se v nich upravoval počet hodin. Úpravy má na starosti Národní ústav pro vzdělávání, který patří pod ministerstvo školství. O nutnosti modernizace se mluví od roku 2016.

»To, co připravuje ministr, tedy širokou debatu, je nutné, konečně se dochází k tomu, že to, co se udělalo v minulosti, byla chyba. Výsledky žáků podle České školní inspekce jsou katastrofické. Učitelé jsou nespokojení a stále častěji volají po osnovách. Byla chyba, že se v minulosti honem muselo zrušit vše, co nějak fungovalo. Osnovy nahradily rámcové vzdělávací programy. Na všechno bylo málo času, učitelé na kolenou z toho pak dělali školní vzdělávací programy, takže každá škola učila jinak. Je to problém pro rodiny i pro učitele,« tak to vidí exposlankyně KSČM a dlouholetá učitelka Marta Semelová, která se školství stále věnuje.

»Moje představa o změně v rámci vzdělávacích programů je taková, že ten proces významně otevřeme celospolečenské diskusi a odborné diskusi,« řekl ministr školství. V lednu či únoru se podle něj uskuteční úvodní konference k této debatě, na které hodlá ministerstvo vysvětlit, jakou má představu o úpravě vymezeného školního učiva. Ministerstvo si podle Plagy nepředstavuje, že se vzdělávací programy či očekávané výsledky dětí rozšíří o další látku. Naopak by se měly redukovat a více konkretizovat. »Zároveň bych hrozně chtěl, abychom jako ministerstvo poskytli těm školám, které nejsou třeba tak progresivní, metodickou podporu při transformaci rámcových vzdělávacích programů do školních vzdělávacích programů,« řekl. Součástí centrálních plánů by tak podle něj měly být třeba i vzorové příklady, jak může škola obsah vzdělávání naplňovat.

Školní inspekce: Většina českých žáků zaostává

Zástupci České školní inspekce tento týden uvedli, že většina škol se svými žáky podle inspektorů nedosahuje očekávaných výsledků ve vzdělávání. Například v angličtině požadavky splňují všechny děti asi na desetině škol. V češtině to dokážou všichni žáci na 6,42 procenta škol a v matematice jen na 0,62 procenta škol. Podobné jsou i výsledky u dalších předmětů. Na vině je podle nich současná podoba rámcových vzdělávacích programů. Podle vedení inspekce jsou nyní příliš obsáhlé a vyvíjejí na učitele i děti velký tlak na výkon. V hodinách pak nezbývá čas na procvičování a zábavnou formu výuky.

Před listopadem 1989 byl systém podle Semelové promyšlený, provázaný, osnovám také odpovídaly učebnice, ale teď musí učitel vybírat ke školním vzdělávacím programům témata z různých učebnic, což přináší velký zmatek. »Dřív to navíc bylo provázané v mezipředmětových vztazích. Teď školství trpí různými chaotickými pedagogickými přílepky. Když si někdo na něco vzpomene, rychle to musí přidat do vzdělávacích programů,« konstatovala s tím, že jednou je to mediální gramotnost, jindy finanční gramotnost atd.

»Je alarmující, pokud jsme se dostali k tomu, že se praxe odchyluje od nastavení výchozího rámce,« tvrdí Plaga. Podle něj na to má vliv více faktorů včetně přístupu konkrétní školy. Podle ministra Národní ústav pro vzdělávání dosud pracoval na vytvoření analytických studií a pilotní fázi změn. Na základě toho by se nyní mělo debatovat o možných úpravách. Alespoň nějaké výsledky by chtěl mít ministr už příští rok. »Ale upřímně říkám, že než nahánění nějakého termínu je pro mě důležitější kvalita zpracování rámcového vzdělávacího programu,« dodal. Už dříve uvedl, že chce, aby se formulovaly výsledky učení pro různé ročníky vzdělávání. Platit by to mohlo po první, třetí, páté a sedmé třídě.

Dosavadní návrh komplexní revize rámcových vzdělávacích programů počítal s tím, že by v budoucnu mohlo být zhruba 70 procent výuky stejných na všech typech škol. Zbytek hodin by měla každá škola využít jinak. Revizí by měla projít najednou vždy jedna určitá vzdělávací oblast ve všech stupních vzdělávání, jako např. matematika ve školkách, na základních i středních školách. Úpravy by podle dřívějších informací ministerstva měly zohledňovat analýzy výsledků státních maturit, mezinárodních průzkumů, či doporučení České školní inspekce

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 18 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.