Hinkley Point. FOTO - wikimedia commons

Brexit oslabí také »jaderný blok«

Odchod Velké Británie z Evropské unie zřejmě oslabí skupinu států v rámci unie, které využívají k výrobě elektřiny jaderné elektrárny, takzvaný jaderný blok.

Británie se svými plány na výstavbu nových jaderných zdrojů byla v EU v tomto směru České republice výrazným partnerem a spojencem, prohlásil mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. »Ze současných 28 států EU využívá jadernou energetiku přesně polovina, tedy 14 států. Odchodem Británie se tak misky vah nakloní na stranu států, které jaderné elektrárny nemají. Navíc Německo si schválilo odklon od jaderné energetiky. Na druhou stranu plánuje výstavby jaderné elektrárny Polsko,« uvedl Kříž.

V poslední době se v ČR opět řeší případná stavba nového jaderného zdroje a role ČEZ při tomto projektu. Možností je i prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany.

Kříž připomněl, že ČEZ nemá v Británii žádná aktiva, ale obchoduje na zdejších velkoobchodních trzích s energiemi. »To je oblast, kde ještě není vše vyjasněno. I tato oblast obchodu je součást vyjednávání, za jakých podmínek se bude nadále uskutečňovat. Jde o takzvaný Remit, což je nařízení Evropského parlamentu a Rady o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií,« vysvětlil mluvčí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.