SŽDC zavede od roku 2020 »ošlapné«

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zavede od roku 2020 takzvané ošlapné, tedy povinnost osobních dopravců zaplatit za zastavení v železničních stanicích. Vyplývá to z prohlášení o dráze pro rok 2020, o kterém státní organizace informovala na webu. Nový poplatek by měl SŽDC přinést zhruba 120 milionů korun ročně.

Podle generálního ředitele firmy Jiřího Svobody souhlasí s novou povinností ministerstvo dopravy, proti dosud nebyl ani žádný z osobních dopravců. Celkem je na tuzemské železnici více než 2800 zastávek a stanic.

Největší dopravce, České dráhy, které budou platit jednoznačně nejvíce, se zavedením ošlapného počítaly. »Jen jsme čekali na konkrétní podmínky. Celkovou částku budeme teprve vyčíslovat. Nicméně jde o takzvaně uznatelný naklad,« uvedl mluvčí státního dopravce Radek Joklík.

Poplatky za zastavování ve stanicích by se měly vázat na jednotlivé spoje a počet jejich zastavení ve stanicích. Vliv na cenu bude mít i hmotnost vlaků, což organizaci schválil Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře. Správa železnic tak nepřistoupila na některé návrhy, že by ošlapné mohlo vycházet z velikosti stanic, nádražních budov nebo počtu odbavených cestujících. Podle organizace by byl výpočet poplatků v těchto případech komplikovaný.

O zavedení uvedeného poplatku se v České republice hovoří již několik let. V minulosti o něm uvažovaly i ČD, které dřív měly provoz železničních stanic na starosti. V budoucnu by SŽDC mohla převzít i některé další síťové služby, jako je například provoz čekáren a úschoven nebo prodej jízdenek. Zpoplatněno by pro dopravce mohlo být i staniční hlášení. Přesná podoba služeb bude podle SŽDC teprve předmětem jednání.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.