Ilustrační FOTO - Haló noviny

Nejen cena, ale i kvalita rozhodne

Slovensko testuje novou metodu výběru zhotovitele dopravních staveb, při které již nebude jediným kritériem nejnižší cena. Pilotním projektem nového způsobu určení vítěze veřejné soutěže je tendr na postavení technicky náročného úseku rychlostní silnice, do kterého se zapojily také firmy z ČR.

Informoval o tom správce slovenských dálnic a rychlostních silnic, státní společnost NDS. »Cílem změny hodnocení nabídek při veřejných zakázkách na stavební práce je dosáhnout vyšší hodnoty, a to zvýšením kvality stavebních prací za přiměřenou cenu,« uvedla NDS.

Novou metodiku při výběru vítěze použije NDS v probíhající soutěži na výstavbu 9,1 kilometru rychlostní silnice R2 mezi obcemi Kriváň a Mýtna, jež leží mezi Zvolenem a Lučencem. Jde o technicky náročný úsek, jehož součástí bude asi pět kilometrů dlouhá estakáda. Kromě ceny, která má v hodnotících kritériích čtyřicetiprocentní váhu, NDS zohlední také kvalitu týmu odborníků uchazečů, provozní náklady na budovanou silnici a dopad stavby na přírodu.

Vyhodnocení nabídek a podpis smlouvy s vítězem soutěže očekává NDS v prvním pololetí příštího roku. Do soutěže se zapojila čtyři konsorcia. Nové metody výběru zhotovitelů v oblasti dopravních staveb testuje také Česká republika. Mohly by předejít situacím, kdy v soutěžích vítězí uchazeči, kteří nabídli nejnižší cenu, ovšem při realizaci pak vznikají problémy v podobě zdržení nebo víceprací. Pilotním projektem, ve kterém bude metoda použita, je podle českého ministerstva dopravy studie železniční trati mezi Přerovem a Ostravou.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.