Ilustrační FOTO - Haló noviny

ČD na Silvestra spoje omezí, na Nový rok naopak vlaky posílí

Železniční provoz Českých drah (ČD) bude na Silvestra a brzy ráno 1. ledna slabší než v jiné sváteční dny. Odpoledne na Nový rok ale naopak dráhy vypraví desítky posilových vozů, které proti běžnému provozu budou mít tisíce míst k sezení navíc. Cestující by si přesto měli včas zajistit rezervace, protože se dá počítat s velkou obsazeností. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Na Silvestra ukončí ČD provoz na mnoha linkách brzy večer. Na nejfrekventovanějších tratích v okolí aglomerací pojedou poslední vlaky kolem 22:00. Na Nový rok pak začne běžný sváteční provoz na většině tratí až kolem šesté nebo sedmé hodiny ranní. "Výjimkou jsou jen frekventované linky ve velkých aglomeracích, kde vyjedou první vlaky o něco dřív," uvedl mluvčí.

Dráhy ale vypraví na Silvestra několik tradičních zvláštních vlaků, které dovezou poutníky na půlnoční Novoroční mši na svatém Hostýnu na střední Moravě. Jedou například z Brna, Olomouce, Hodonína nebo z Bojkovic tak, aby dorazily do stanice Bystřice pod Hostýnem po 22:00. Zpět vyjedou po třetí hodině ranní.

Středočeši, kteří se rozhodnou oslavit příchod Nového roku v Praze, pak mohou využít časných ranních vlaků, které z pražského hlavního nádraží vyjedou okolo 02:30. Večerní a běžný ranní provoz ale bude slabší, než je tomu obvykle u svátečních dní. Omezení se týká i půlnočních regionálních vlaků.

Odpolední dopravu na Nový rok posílí několik desítek dodatečných vozů a také posilové spoje Pendolino, které pojedou na trase Praha - Ostrava - Praha 1. i 2. ledna. Z ostravského hlavního nádraží vyrazí tyto expresy v 19:19 a zastaví ještě v Ostravě-Svinově, Olomouci hl. n. a mimořádně také v Zábřehu na Moravě. Od 1. až do 7. ledna bude jezdit z Košic do Prahy také posilový noční expres EN Bohemia.

"Posilové vozy budou zařazeny i do dalších dálkových vlaků na většině linek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ať už jde o spojení Ostravska, Valašska, Slovácka nebo Brna s Prahou nebo linky Jižní expres, Západní expres, Hradečan, Vltava a jiné," dodal mluvčí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.