Reklama

Žlutá vpřed!

En Marche!, přeloženo do češtiny znamená »Vpřed!« či »Na pochod!« Pod tímto názvem založil na jaře 2016 Emmanuel Macron politické hnutí, se kterým o rok později vyhrál volby a stal se francouzským prezidentem. Shoda iniciál názvu s jeho jménem byla jistě čistě náhodná.

Něco pro všechny

Již při prezidentských volbách Macron své hnutí populisticky prezentoval jako hnutí, které je zde pro všechny občany, mimochodem dodnes do něj může vstoupit i člen jakékoliv politické strany a původní členství si ponechat… Procedura přijmutí spočívá v uvedení osobních údajů a odsouhlasení stanov. Členská základna rychle rostla, úspěch ve volbách byl značný.

Je pravděpodobné, že i značná část z bezmála tří milionů nezaměstnaných mu dala svůj hlas, třeba právě mladí lidé do 25 let, kteří jsou v této skupině zastoupeni nejhojněji. Ve Francii se ani v době vysoké konjunktury nepodařilo snížit nezaměstnanost pod devět procent, naopak stagnuje či mírně roste. Přestože je Francie třetí největší evropskou ekonomikou a dle HDP na hlavu patří mezi bohaté evropské země, kvalita života zaostává. Méně než polovina obyvatel nedosáhne na průměrnou mzdu, která sice činí 1700 eur, při tamních vysokých cenách však stačí sotva na pokrytí základních životních potřeb.

Podstatná část národa tedy jednoznačně přežívá v chudobě, bydlení obzvláště ve městech je velmi drahé, nájmy vysoké. Že jsou Francouzi národ, který nelibost se svou vládou uměl dát již několikrát v historii velmi razantně najevo, snad netřeba připomínat. Pokud se tedy v takové zemi rozhodnete na začátku zimy, kdy k běžným nákladům přichází další za topení, byť jen o pár procent zvednout daň na pohonné hmoty, musíte počítat s odezvou.

Manifest

Ta, jež následovala, byla spontánní, ale rychlá a razantní. Do ulic vyrazily statisíce lidí. Vzniklé protestní hnutí Žlutých vest okamžitě získalo širokou podporu veřejnosti a původní blokády silnic na protest proti zvýšení cen paliv přerostly v největší nepokoje ve Francii za posledních 50 let. Teprve po třech týdnech demonstrací, několika obětech, pár tisících zraněných, podobném počtu zadržených policií a škodě přesahující miliardu eur vláda oznámila, že zvýšení daně na pohonné hmoty o půl roku odloží.

Očekávání, že takový krok přinese uklidnění, bylo ale skutečně naivní. Protesty v nezměněné intenzitě dále pokračovaly, Žluté vesty mezitím vydaly 25bodový manifest, ve kterém shrnuly své požadavky na změny v politickém i hospodářském směřování své země. Při jeho přečtení tolik nepřekvapí požadavek na odstoupení prezidenta nebo zvýšení minimální mzdy a důchodů, čtenář však zbystří, když vidí požadavek na vystoupení země z EU a  NATO, stažení vojáků ze zahraničních misí, dále pak nad bodem o zanesení referenda do ústavy, či zákazu politického lobbingu nebo sociální změně daňového systému. Hnutí ve svém manifestu nezapomíná ani na změny ve školství, zdravotnictví či ekologii. Manifest jako by čerpal z volebního programu nějaké autentické levicové strany.

Sliby se slibují…

Začátkem prosince prezident Macron po několikatýdenním schovávání se vystoupil s příslibem zvýšení minimální mzdy a částečné daňové úlevy. Vzhledem k období svátků a blížícímu se konci roku lze tedy očekávat krátkodobé zklidnění situace. Důvěra tohoto populisty však u občanů klesla na historické minimum. Jeho politické kroky zatím provázely jen více se rozevírající nůžky mezi bohatými a zbytkem společnosti, prohlubující se sociální nerovnost a Francii se stále nedaří zlepšit svou ekonomickou kondici.

Již během krátké doby se tak prokázalo, že Le Marche! od začátku rozhodně nebylo pro všechny, lze tedy očekávat že v budoucnu Francouzi budou k takovým podobným novým politickým projektům nejspíše obezřetnější.

Jaromír KOHLÍČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 24 hlasů.

Jaromír KOHLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.