Jak dál v boji proti teroru?

V úterý 11. prosince jsem se podruhé ve svém životě nacházela ve městě, ve kterém právě došlo k teroristickému útoku. Hned den poté jsme na plenárním zasedání hlasovali o výsledcích práce Zvláštního výboru pro terorismus, který vypracoval po zhruba roční činnosti závěrečnou zprávu, kde hodnotil nedostatky v boji proti terorismu a navrhl jejich nápravu.

Doporučení výboru

Byla jsem velmi ráda, když jsem zjistila, že zvláštní výbor se tematice terorismu věnoval opravdu komplexně. Zpráva má přes 60 stran, zahrnuje témata a doporučení např. k lepší spolupráci mezi zpravodajskými službami, řešení radikalizace (zejména ve věznicích), sledování finančních toků terorismu, k lepší ochraně členských hranic, ochraně kritické infrastruktury, nelegálnímu obchodu se zbraněmi, prodávání chemických látek pro domácí výrobu výbušnin a lepší pomoc obětem.

Česká republika by v rámci svých nejnovějších zkušenosti v případě nenávistného imána placeného z peněz Saúdské Arábie mohla ocenit, že výbor nezapomněl ani na tuto problematiku. V odhlasovaném textu se tak dočteme, že Evropský parlament »vyzývá členské státy, aby … zamezily kazatelům šířícím nenávistné verbální projevy veřejně působit, a to za použití veškerých zákonných prostředků, včetně odmítnutí udělení víza nebo vyhoštění z území EU, a aby dávaly podnět k soudnímu řízení proti takovým kazatelům a vůbec proti všem aktivním zastáncům extremismu a teroristického proselytismu«.

Tzv. spojenec Saúdská Arábie

Byla jsem velmi ráda, že na základě pozměňovacího návrhu, který jsem já a kolega Jiří Maštálka spolu s dalšími kolegy z frakce předložili, bylo do zprávy přidáno: »vzhledem k tomu, že financování organizace IS a dalších teroristických skupin umožnila aktivní nebo pasivní podpora řady států, včetně tzv. spojenců EU v oblasti boje proti terorismu, ale také soukromých subjektů«.

Domnívám se, že už je opravdu nejvyšší čas si uvědomit, že některé státy proti teroristům nechtějí bojovat, ale naopak je financují z peněz, které jsme jim dali za jejich ropu. Stále opakuji, že Saúdská Arábie není našim spojencem v boji proti terorismu!

Co hříchy zemí NATO?

Přestože jsem text v konečném hlasování podpořila, chyběla mi v něm jedna věc. Ve zprávě se hodně mluvilo o teroristické propagandě, ale vůbec se nezmiňovalo, co v rámci propagandy teroristé používají. Velmi často totiž upozorňují na zločiny, které např. v Iráku a Afghánistánu napáchali vojáci z USA a Velké Británie. Samozřejmě, že se teroristé v argumentaci často snižují k naprostým lžím, ovšem v tomto případě je nutno podotknout, že i Mezinárodní trestní soud dospěl k názoru, že se spojenečtí vojáci ze zemí NATO během operací v Iráku a Afghánistánu nejspíš dopustili válečných zločinů. Případů, ve kterých byli západní vojáci obviněni z toho, že se podíleli na trýznění, ponižování i vraždách civilistů, jsou stovky a jen u mála z nich se obětem dostalo spravedlnosti.

Celkově ze zprávy a jejích doporučení vychází, že efektivní boj proti terorismu musí být z principu nadnárodní a proto je třeba zlepšit koordinaci reakcí a rychlou výměnu informací ze strany zemí EU. Teroristé neuznávají hranice a boj proti nim to musí reflektovat. Nesmíme však ignorovat zákony členských států a mezinárodní právo. Každá naše chyba bude zneužita proti nám nepřítelem, kterého není možno podceňovat a který kvůli slábnutí Islámského státu hledá nové metody, jak zasít strach. Věřím, že doporučení zvláštního výboru jsou krokem správným směrem.

Kateřina KONEČNÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 23 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2019-01-17 16:02
"zvláštní výbor se tematice terorismu věnoval opravdu
komplexně." Podle obsahu článku je to nepravda. Pokud by se onen
výbor skutečně věnoval tématice komplexně, tak by narazil na
problémy ve výchově dětí v rodinách, které vedou ke zvýšené
agresivitě. A v návrzích by bylo zkvalitňování výuky rodičovské
pedagogiky v rámci všeobecného vzdělávání. Z obsahu článku
odvozuji, že zvláštní výbor se problematice terorismu věnoval
jednostranně a to ze strany tlumení projevů agresivity, nikoli ze strany
odstraňování samotných příčin agresivit - základem terorismu,
které spočívají ve výchovných chybách rodičů. Rozvoj empatie je
hlavně záležitosti rodičů v raném dětství. Mají teroristé
rozvinutou schopnost empatie?
novotnyjaro
2019-01-12 16:56
Poslankyňa EU, zástupkyňa KSČM, Kateřina Konečná prejavila v
odpovedi na slová španielskeho zástupcu Ramóna Siso, ktorý si osoboval
právo súdiť Českú republiky v kauze Čapí hnízdo pre údajné
zneužitia Európskych fondov. Poslankyňa rázne a tvrdo odsúdila slová
Siso a zdôraznila, že polícia, súdy aj s pomocou EU v tejto kauze
konajú a nepotrebujú nato vyjadrenie Európskeho parlamentu. Takto si
predstavujem skutočnú obhajobu štátu, štátnosti a dobrého mena
republiky. Katko,si skutočným vzorom toho, akoby mal poslanec EU
vyzerať!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.