Světlík lékařský

Já vím, že je konec prosince a louky a pastviny i meze a řídké lesy jsou mnohde zasypány sněhem a mrzne. Proto se trochu vracím k slunným dnům loňského léta a podzimu, abych vám nabídl krásně kvetoucí rostlinku, ne příliš vysokou, spíše nízkou, s drobnými, leč překrásnými květy.

Jmenuje se světlík lékařský, a ač je mírně jedovatá, užívala se často v lidovém léčitelství při ošetření unavených a opuchlých i jinak slzících očí. Asi pomáhala, nikdy jsem to nezkoušel, a možná i proto, že pomáhala, dostala krásný český lidový název světlík. Ten převzali i naši botanici a v českém botanickém názvosloví se objevilo přirozené jméno rostlinky.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Světlík je ovšem rostlinka velmi variabilní. Má vystoupavou, hodně větvenou lodyhu a na ní listy vejčité i oválné, nebo dokonce podlouhlé a vždycky zubaté, ale takové drobné, že by snad pokryly nehtík malé holčičce. Květy jsou však úžasné. Základem je bílá barva s horním fialovým pyskem a dolní pysk má jen fialové, tenké žilky. A uprostřed květu sedí jásavě žlutá skvrna, aby přivábila hmyz. Však se včel, much a dalšího hmyzu točí okolo světlíku opravdu hodně. Stačí si sednout a pozorovat.

Nebojte se, budete sedět vždycky na suchém a vyhřátém trávníku a okolo vás budou další voňavé rostliny a trávy. Světlík má totiž rád také teplé, k jihu otočené polohy, kam hodně svítí sluníčko a hřeje. Je to skromná rostlinka. Stačí mu trochu vláhy a půda taková, jaká je. Roste všude, od nížin až do hor. A nerad roste sám. Musí mít vždy okolo sebe společnost podobných rostlin. Když jsem byl malý, vykládala mi maminka, že si prý hodně s těmi rostlinnými kamarády povídá.

Věřil jsem tomu, ale vrtalo mi hlavou, jakou že řečí si ty rostliny povídají. A vrtá mi to dodnes, i když páni botanici nám vykládají, že i rostliny vylučují ze svého těla mnohé látky a tak spolu komunikují. Vím, že vůně jsou mocné, aniž bychom si to uvědomovali, ale stejně. Třeba prostřednictvím víl. V tom případě musí mít světlík vílu velmi krásnou. Rád bych se s ní seznámil. Asi bude mít bílé šaty s fialovými nitkami a tu a tam se žlutou tečkou. Prostě krása.

Jděte někdy na procházku takovým obyčejným úhorem, pod teplým borovým lesíkem a dobře se dívejte. Určitě tu vílu, nebo alespoň světlík lékařský potkáte. Přeji vám to!

Jiří JANOUŠKOVEC


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 8 hlasů.

Jiří JANOUŠKOVEC

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.