FOTO - Pixabay

Miliony lidí už píší rok 2019, oslavy odstartovalo Tichomoří

Jako první ze zhruba 7,5 miliardy obyvatel Země začali příchod roku 2019 slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam odbila už o dnešních 11:00 SEČ. O hodinu později vstoupili do nového roku také Novozélanďané. Mohutným ohňostrojem už nový rok přivítalo také například australské Sydney. Půlnoční oslavy na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají dohromady 26 hodin.

Jako vůbec první vstoupili do nového roku obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí republiky Republiky Kiribati. V samojském hlavním městě Apia doprovodil místní obyvatele i mnoho turistů do nového roku mohutný ohňostroj.

Příchod nového roku už slaví miliony obyvatel Země. V poledne SEČ začali psát rok 2019 Novozélanďané, ve 13:00 SEČ první Rusové a o další hodinu později také většina Austrálie.

Ohromující dvanáctiminutový ohňostroj s 8,5 tuny pyrotechniky pak ve svém přístavu připravilo australské Sydney. Před kulisou místní opery a Přístavního mostu jej údajně přišlo pozorovat na 1,5 milionu lidí. Organizátoři hovoří o nejgigantičtějších oslavách Nového roku s náklady přesahujícími v přepočtu 95 milionů korun.

V největším novozélandském městě Aucklandu byl ohňostroj odpálen z tamní televizní věže Sky Tower.

V 16:00 SEČ se s rokem 2018 rozloučí Jihokorejci či Japonci. V japonských buddhistických chrámech se o tamní půlnoci rozezní zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. Nastává rok divokého prasete, v němž Japonsku nastane nová éra. Na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito.

V 17:00 SEČ bude třeba vyměnit kalendáře v Číně, v 19:30 v Indii. Na Tchaj-wanu využijí organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií už dnes čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

V Moskvě ohňostroje rozzáří oblohu ve 22:00 SEČ a o dvě hodiny později také v drtivé většině států Evropské unie včetně České republiky.

Přestože Evropa bude slavit příchod nového roku až za několik hodin, německá kancléřka Angela Merkelová už dnes ve svém novoročním proslovu vyzvala občany ke vzájemné toleranci, respektu a otevřenosti. Za nejnaléhavější úkoly označila boj proti změně klimatu, usměrnění a řízení migrace a také boj proti mezinárodnímu terorismu. Německo podle ní musí opět převzít víc odpovědnosti.

Na východním pobřeží USA vyletí zátky z lahví šumivých vín v úterý 6:00 SEČ. V úterní pravé poledne SEČ pak budou slavit například obyvatelé hlavního města Americké Samoy Pago Pago. Přechod do roku 2018 skončí v úterý ve 13:00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, což jsou neobydlené atoly pod ochranou USA uprostřed Tichého oceánu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.