Stahování amerických vojsk – počátek krize NATO?

Stažení amerických sil čítající 2600 vojáků ze Sýrie do sto dnů. Snížení počtu amerických vojáků z Afghánistánu ze současných 14 na sedm tisíc z válečného konfliktu, ve kterém USA za 17 let svého působení »proinvestovaly« přes 900 miliard dolarů a smrt zde našlo více než 2400 jejich vojáků.

Dvě překvapivá oznámení, pro někoho stále ještě nejmocnějšího prezidenta planety, Donalda Trumpa přináší i první negativní reakci. Tou je rezignace amerického ministra obrany Jamese Mattise na svoji funkci. Zatímco je normální, že děti věří na Ježíška, je komické, kolik dospělých je stále přesvědčených, že USA bojují ve světě za svobodu a demokracii! O tom, v jakém stavu se americká armáda nachází, je zřejmé nejen ze slov jejího válečného veterána Vincenta Emanuela. Podle něj je armáda institucí smrti a destrukce, ve které 17-19leté děti po absolvování vojenského výcviku jsou připraveny zabíjet. Stávají se kolečkem v gigantické mašinérii, a pro ty, co mají bohatství a moc, jsou jen dalším číslem. Pro generály pouhé tělo.

Na pravé důvody uvedených rozhodnutí si budeme muset nějakou dobu počkat. Jedním z nich může být »výše« schváleného ročního rozpočtu USA na zbrojení v částce 716 miliard dolarů, který by postačil na to, aby veřejné vysoké školy a univerzity v USA byly zdarma pro všechny. Pro »americké jestřáby« ale nepostačující k zabezpečení svých asi 800 vojenských základen a podzákladen a více než 150 tisíc vojáků působících po celém světě. Pro světové mírové hnutí je Trumpovo rozhodnutí tím nejlepším vánočním dárkem. A pro naše nejen zarputilé vyznavače a příznivce NATO podnětem k diskusi o přehodnocení setrvání ČR v tomto agresivním vojenském paktu.

Miroslav KAVIJ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 46 hlasů.

Miroslav KAVIJ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2019-01-02 10:00
Stahování amerických vojsk? Zlatý voči. Leda tak nanejvýš
přeskupování.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.