Přání do nového roku

Nový rok bývá dobou mnohých přání a předsevzetí. Co si přát na rok 2019? Snad jen zdraví, mír a klid… A rozum.

Před svátky se mi dostala do rukou malá knížka od Josefa Dubna Damani útočí. Není ani tak důležité, o čem smyšlený příběh byl. Zaujalo mne spíše autorovo filozofování (tedy formou myšlení postav románu). Bylo o touze dopídit se poznání určitých věcí, které se nás vlastně ani netýkají. Ale přeci jen jsme jejich součástí.

Prakticky vše, co člověk dnes prožívá, čte, vidí ve zprávách, se ho nějak dotýká. Člověk ať chce, nebo ne, je součástí obrovského systému, respektive chaosu, kde má možnost uvažovat a rozhodovat se právě na základě vědění, informací a touze po poznání, či prosté touze po štěstí. A právě informace a dezinformace jsou dnes cestou k vládnutí.

Ale už svatý Pavel kdysi prohlásil: »… kdybych získal celý svět a lásky bych neměl… Hm, co bych získal?«

Přesto se tolik lidí snaží ovládat jiné. Když se člověk podívá na titulky zpráv, stále se mluví o tom, kdo koho ovládá, kdo komu vládne, kdo co ovládl. V parlamentu, na ministerstvech, úřadech, ale třeba i ve firmách, a nakonec i ve sportu. Proč mluvit o vládnutí, nadvládě? Vládnout někomu totiž znamená mít za něj i odpovědnost. A to si bohužel mnozí neuvědomují. Chtějí vládnout, ovládat a získat moc a finance. A přitom jde jen o chvilkový rozmar osudu. Jak dlouho se ti, komu bylo tak či onak dopřáno chvíli vládnout, udrží na vrcholu?

Slovo vládnout totiž v mnohých z nás evokuje královský pocit, že ten, kdo vládne, může vše… Bez omezení, bez zpětné odpovědnosti, bez pardonu… Myslím, že přesnější by bylo mluvit o šéfování, o řízení věcí, o spravování úřadů a podobně. To jsou termíny, které přesněji vystihují podstatu věci. A odpovědnost.

Často zbytečně používáme silná slova. Příliš silná pojmenování funkcí, věcí, názorů. A mnozí (i mnohá média) pak svými silnými slovy překrucují realitu, překřikují jiný názor, zastrašují hlas rozumu.

Co bych nám všem přála v novém roce? Otevřené oči, mysl i srdce. Nenechme se ovládat a manipulovat. Hledejme informace, ale nevěřme těm nejkřiklavějším. A nenechme se zastrašit silnými slovy. My jsme pánem svého osudu. A jak říkává moje maminka: »Pravda leží vždycky někde uprostřed. A bez náhrobku…« Nezapomínejme na ni.

Proto jediné, co upřímně přeji všem, je zdraví. Vše ostatní je už jen na nás a každý zdar i nezdar můžeme prožít, nebo překonat. Stačí používat rozum a cit.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 21 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-01-02 14:32
Nadcházející rok 2019 bude v rozbitém Československu rokem masivních
útoků proti KSČM.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.