Tálibán o míru v Teheránu

Zástupci afghánského radikálního hnutí Tálibán v neděli jednali s íránskými představiteli v Teheránu. Rozhovory byly součástí snahy Íránu uspíšit mírové rozhovory v sousedním Afghánistánu a zbrzdit tak vliv dalších radikálních islámských skupin, informovala v pondělí agentura Reuters.

Rozhovory se konaly s vědomím afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního a jejich cílem bylo nastavit parametry pro rozhovory mezi Tálibánem a afghánskou vládou, uvedl mluvčí íránského ministerstva vnitra Bahrám Ghasemí.

Tálibán, který od svého svržení v roce 2001 usiluje o znovuzavedení pokroucené striktní verze islámského práva, uvádí jako hlavní překážku míru v zemi přítomnost mezinárodních sil. Jeho představitelé zatím odmítají přímé rozhovory s vládou v Kábulu, kterou pokládají za nelegitimní režim dosazený zahraničními silami.

Během posledního měsíce se uskutečnilo několik setkání zástupců Tálibánu se zvláštním americkým vyslancem pro afghánské mírové rozhovory Zalmayem Khalilzadem ve Spojených arabských emirátech. Ale navzdory sílícím mírovým snahám v Afghánistánu nadále pokračují boje s těžkými ztrátami na obou stranách konfliktu.

Naposledy při dvou útocích ozbrojenců z hnutí Tálibán zahynulo v noci na včerejšek na severu Afghánistánu 15 příslušníků afghánských bezpečnostních složek, dalších 21 utrpělo zranění.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.