FOTO - Pixabay

Tragický výbuch plynu na Urale

Na osm zatím stoupla bilance mrtvých po pondělní explozi v obytném domě v uralském Magnitogorsku na rozhraní evropské a asijské části Ruska. Informovala o tom tisková agentura Interfax, podle které stále není jasný osud zhruba 30 dalších osob.

Včera se záchranářům podařilo objevit živé 11měsíční dítě, které v kritickém stavu přepravili do nemocnice. V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na dnešek smutek.

Z místa neštěstí bylo podle ruských médií odvezeno nejméně 16 přeživších včetně sedmi dětí. Místní představitelé uvedli, že do nemocnice bylo odvezeno pět zraněných včetně dvou dětí.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová vyjádřila obavy o nezvěstné, pokud se je za nynějšího mrazivého počasí nepodaří rychle najít. V pondělí i včera se teploty v Magnitogorsku blížily k minus 20 stupňům Celsia a přes noc klesly pod tuto hranici.

Úřady povolaly na místo stovky záchranářů, kteří mj. evakuovali i obyvatele sousedních budov, jejichž statika je ohrožena. V desetipatrovém domě se nacházelo 48 bytů, ve kterých žilo 120 lidí.

»Vzbudil jsem se a cítil jsem, jak padám,« popsal ruské televizi jeden ze svědků. »Zdi byly pryč, moje matka křičela a mého syna pohřbily trosky,« dodal.

Za příčinu neštěstí je předběžně považována exploze plynu. Podobné případy nejsou v Rusku podle médií vzácné. Často souvisejí s porušováním bezpečnostních předpisů či se špatnou údržbou plynových rozvodů. Úřady podle agentury Interfax kvůli magnitogorskému výbuchu zahájily trestní řízení pro zavinění smrti z nedbalosti.

V Magnitogorsku, který má více než 415 000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil podle ČTK gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.