USA a Izrael škrtly UNESCO

Spojené státy a Izrael oficiálně vystoupily z Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). USA přitom patřily ke 20 zemím, které UNESCO po 2. světové válce založily.

Důvodem vystoupení je absurdní propagandistické tvrzení o údajném protiizraelském zaměření organizace. Administrativa kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa ohlásila úmysl vystoupit v říjnu 2017 a Izrael učinil totéž později.

Podle Izraele a jeho spojence USA v mnoha případech UNESCO vystupuje kriticky vůči Tel Avivu. Izraeli vadí, že pravdivě poukazuje na jeho okupaci Východního Jeruzaléma, zařadilo místa údajně spojená s judaismem k palestinskému dědictví a v roce 2011 organizace přijala Palestinu jako plnohodnotného člena. Podle USA se proto musí »neposlušné« UNESCO od základu zreformovat.

Jak uvedla ČTK, z finančního hlediska nebude mít izraelský a americký krok na UNESCO velký dopad, protože obě země zastavily vyplácení svých příspěvků již po přijetí Palestiny.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.