FOTO - Pixabay

Česká ekonomika 2019: mírné zpomalení a růst cen

Českou ekonomiku čeká letos mírné zpomalení, naopak ceny stoupnou. Zaměstnavatele bude dál trápit nedostatek pracovní síly. Firmy kritizují pravděpodobné červencové zrušení karenční doby pro výplatu náhrad mzdy v prvních třech dnech nemoci, živnostníci naopak vítají růst maximálního limitu příjmu pro použití výdajových paušálů na dva miliony korun.

Růst české ekonomiky letos podle odhadů 16 tuzemských odborných institucí mírně zpomalí na 2,9 procenta z loňských odhadovaných tří procent. Stejně tak zpomalí růst mezd, ale i tak zůstane poměrně vysoký kvůli stále velmi nízké nezaměstnanosti, která přetrvá i v dalších letech.

Inflace naopak stoupne z loňských odhadovaných 2,3 procenta na 2,4 procenta. Vývoj ekonomiky letos mohou podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ovlivnit brexit, vývoj obchodních válek USA a zpomalení poptávky po autech v Evropě.

»V žádném případě se zatím nedá mluvit o krizi, ale pouze o zpomalení, čemuž neodpovídá katastrofický tón, jak o vyhlídkách hovoří jednak pravicová opozice a s jakými katastrofickými argumenty se brání firemní sektor jakýmkoli, i drobnějším úpravám parametrů sociálního státu,« zdůraznil v reakci pro náš list stínový ministr financí KSČM, poslanec Jiří Dolejš. Z toho lze podle jeho slov vyvodit, že aniž by vůbec byla na dohled krize, už se budou krizové argumenty používat proti sociálnímu státu a zjevně do budoucna bude probíhat nějaká linie střetu a linie obrany. »To je, myslím, jasné,« prohlásil.

Malé a střední firmy nepanikaří

Zaměstnavatelské svazy očekávají v tomto roce mírný pokles růstu ekonomiky, který by měl přesáhnout tři procenta. Hlavní bariérou vyššího růstu hrubého domácího produktu je podle nich nedostatek pracovních sil. Míru nezaměstnanosti očekávají podle metodiky Českého statistického úřadu stále kolem 2,4 procenta.

»Malé a střední firmy se na tento rok dívají střízlivě, neočekává se žádný mimořádný růst, ale podnikatelé ani nijak nepanikaří. Do značné míry očekávají podobný scénář jako v tomto roce,« míní předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. To podle něj znamená nedostatek pracovníků, podobné tržby a nepatrné zvýšení nákladů.

Analytici také očekávají, že výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce porostou. Týkat se to bude především dluhopisů s kratší splatností, zatímco výnosy u dluhopisů s delší splatností by měly spíše stagnovat. Růst výnosů by přitom měl zvyšovat náklady na obsluhu státního dluhu.

Růst úrokových sazeb České národní banky v roce 2019 dále zdraží hypotéky, ovšem úroky vkladů klientů bank porostou pomaleji. Ceny akcií budou rozkolísané, jejich vývoj je podle ekonomů nejistý. Dramatické zvyšování úrokových sazeb u spořicích účtů nepředpokládají. »Zvýšení můžeme sledovat spíše u terminovaných vkladů, a to ještě spíše u bank nových na trhu nebo u privátních bank. U těch tradičních výnosovou revoluci nečekáme,« podotkl analytik Partners Martin Mašát.

ČR si loni udržela vysoké hodnocení schopnosti splácet své závazky, tzv. rating. Mezi zeměmi regionu je tak ČR nejlépe hodnocená a několik let se již pohybuje také nad průměrným ratingovým hodnocením členských zemí eurozóny. Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček.

Budoucnost si žádá pozitivní vizi

Jednou z nejvýznamnějších novinek v oblasti daní bude zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky na dvojnásobek z jednoho na dva miliony korun. Dále bude také nově zdaněn tzv. zahřívaný tabák. Řada opatření však nezačne platit hned od ledna, protože jsou součástí daňového balíčku, který Sněmovna schválila těsně před Vánoci a musí jej ještě projednat Senát a podepsat prezident. Paušály tak živnostníci využijí pravděpodobně v daňovém přiznání za letošní rok, tedy v roce 2020.

Vedle zrušení karenční doby nesouhlasí podniky s lednovým zvýšením minimální mzdy. Naopak růst maximálního limitu příjmu pro použití výdajových paušálů na dva miliony korun vítají.

»Pokud jde o obavy firem ze zrušení karenční lhůty, diskuse o delší zákonné dovolené nebo debaty o životním minimu, atributů, podle kterých se propočítávají sociální dávky, je třeba říci, že naším cílem určitě není minimalizace státu a demontáž sociálních výhod, které už dneska máme,« zdůraznil Dolejš. Budoucnost bude podle jeho přesvědčení vyžadovat pozitivní vizi, která nepůjde na úkor lidí, a především zaměstnanců.

Tolik politické shrnutí. »Má to různé parametry včetně vládního daňového balíčku, který také není žádnou revoluční změnou, a debata nad ním nese znaky skryté, ale ožívající pravolevé polemiky. Nepochybně nás debata nad vizí pro budoucnost teprve čeká,« uvedl Dolejš s tím, že ji nemá pravicová opozice, ale nositelem nějaké vize není ani současná vláda.

»A pokud se má levice rehabilitovat a ožít, bude se muset nejen v ČR, ale i v evropském měřítku do pojmenování a zviditelnění své alternativy více opřít,« zdůraznil komunistický poslanec.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 14 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.