Inaugurován ultrapravicový fanatik

Značné obavy vzbuzuje nástup krajně pravicového politika Jaira Bolsonara do úřadu brazilského prezidenta. Třiašedesátiletý bývalý armádní důstojník, jemuž pro jeho provokativní rétoriku i podobné názory s americkým prezidentem přezdívají »tropický Trump«, na Nový rok složil přísahu a stal se hlavou páté největší země světa.

Brazilcům slíbil, že během čtyřletého funkčního období radikálně zatočí s rozbujelou korupcí a vysokou kriminalitou (ač jeho rodina je v korupci už také namočena) a že prý oživí ekonomiku. Mnozí se ale obávají, že přitom ohrozí plíce planety, demokracii či práva menšin.

Kolem Kongresu prázdno

Před slavnostní přísahou v brazilském Kongresu Bolsonaro projížděl se svou manželkou Michelle v otevřeném voze značky Rolls Royce ulicemi hlavního města. Jeho zmatení stoupenci provolávali frázovité heslo z volební kampaně »Brazílie nade vše, Bůh nade vše«. Vše ale podle agentury AP nasvědčuje tomu, že na inauguraci se sjelo méně lidí, než představitelé Bolsonarovy nastupující vlády očekávali. Rozsáhlé prostory kolem Kongresu zůstaly prázdné.

Novináři, kteří o inauguraci kontroverzně zvoleného prezidenta informovali, si stěžují, že na místech museli být sedm hodin před začátkem slavnostního aktu. Členové ochranky některým z nich navíc zabavili svačinu: šlo třeba o jablka nebo vidličky, protože údajně představují nebezpečí… Bolsonaro totiž (stejně jako Trump) patří mezi kritiky médií.

K Bolsonarovu vítězství v říjnových volbách podle analytiků přispěl zákaz kandidatury jasnému favoritovi voleb, oblíbenému levicovému exprezidentovi Lulovi. Bolsonaro uspěl také proto, že ho na předvolebním mítinku údajně pobodal jeho odpůrce. Otázkou je, nakolik byla celá tako událost zinscenovaná. Do té doby totiž Bolsonaro neměl šanci ani na postup do 2. kola…

Konec demokracie

Část brazilské společnosti má obavy z ohrožení demokracie kvůli tomu, že bývalý armádní důstojník Bolsonaro se v minulosti netajil obdivem k brazilské diktatuře z let 1964-85 i ke krvavému chilskému diktátorovi Pinochetovi. Do machistické vlády si nový prezident vybral několik bývalých armádních velitelů. Viceprezidentem Brazílie je od 1. ledna penzionovaný generál Hamilton Mourao, který rovněž zastává radikální postoje. Předloni například řekl, že armáda má hájit pořádek i vojenskou intervencí, pokud soudní moc není schopna uzdravit politiku.

Bolsonaro v předchozích týdnech oznámil, že zvažuje odstoupení od pařížské klimatické dohody či od migračního paktu OSN a vystoupení z regionálního obchodního bloku Mercosur. Stejně jako Trump kritizuje čínskou ekonomickou expanzi a po vzoru USA slíbil přestěhovat brazilské velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, pročež na jeho inauguraci nechyběl kontroverzní izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

K větší bezpečnosti a snížení kriminality ve své zemi chce Bolsonaro přispět mj. nebezpečnou liberalizací držení zbraní či snížením věkové hranice pro ukládání trestů vězení, která je nyní 18 let. V ekonomické oblasti chystá jeho vláda podle ČTK mj. rozsáhlou privatizaci, a to i v Amazonii!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.