Raúl: USA opět cestou konfrontace

Lídr kubánské komunistické strany (PCC) Raúl Castro obvinil u příležitosti 60. výročí vítězství kubánské revoluce administrativu kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že se opět vydala cestou konfrontace vůči karibskému ostrovu a zásahů v Latinské Americe, napsala ve středu agentura Reuters.

Zatímco donedávna kubánská revoluce v regionu inspirovala levicová hnutí, nyní nabírá Latinská Amerika opačný politický směr. Některé z nejbližších spojenců Kuby, například Venezuelu a Nikaraguu, sužuje podle ČTK politická krize, a Trump zesílil embargo uvalené na Havanu, třebaže jeho předchůdce Barack Obama se snažil vztahy s Kubou normalizovat.

Už 87letý Raúl Castro, který vloni v dubnu odstoupil z funkce prezidenta, ale do roku 2021 má zůstat v čele PCC, promluvil na Nový rok při slavnostním ceremoniálu na hřbitově svaté Ifigenie v Santiagu de Cuba, kde je pohřben jeho bratr a José Martí, hlavní postava kubánského boje za nezávislost na Španělsku.

»Vysocí představitelé (americké vlády) se stále častěji... pokoušejí Kubě připsat vinu za všechny problémy regionu,« postěžoval si Castro a zdůraznil, že tyto potíže naopak plynou z bezohledné neoliberální politiky.

Tyran křičel: Chyťte tyrany!

Bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa John Bolton v listopadu uvedl, že Washington vůči Kubě, Venezuele a Nikaragui zaujme tvrdší linii a vyjmenované státy nazval »trojicí tyranie«.

Raúl upozornil, že Kuba se nenechá zastrašit a je stále otevřena mírovému soužití založenému na respektu. Jediná skutečná bitva, kterou ostrov v karibské oblasti vede, je ta ekonomická, dodal. »Nejprve musíme snížit všechny nepodstatné výdaje a více šetřit,« řekl Castro, který před dekádou z pozice prezidenta zavedl sérii reforem ve snaze liberalizovat centrálně plánované hospodářství.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 22 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.