Ilustrační FOTO - pixabay

Druhý nejteplejší rok v historii měření

Arktida vloni zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování přitom dramaticky mění nejen oblast za severním polárním kruhem, ale i počasí na celé planetě.

Toto varování vyslali vědci v nejnovější zprávě o arktickém klimatu, kterou před svátky zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).

»Teploty vzduchu v Arktidě v posledních pěti letech překročily všechny předchozí záznamy od roku 1900,« stojí v pravidelné zprávě NOAA. »Rostoucí atmosférická teplota v Arktidě způsobuje zpomalování a neobvyklé kolísání oceánského proudění, které lze spojovat s abnormálními projevy počasí,« upozornili vědci. Poukázali například na to, že takové změny obvykle přinášejí do oblastí jižně od severního polárního kruhu neobvykle nízké teploty. Podle nich mohly být důsledkem změn klimatu v Arktidě například letošní sněhové bouře na východě USA nebo vpád extrémně mrazivého počasí do Evropy začátkem března.

»Arktida právě zažívá změny, které nemají v historii lidstva obdoby,« uvedla Emily Osborne, vedoucí týmu, který studii připravil. Rok 2018 byl druhý nejteplejší v závěsu za rokem 2016, v Arktidě byla vloni rovněž druhá nejnižší vrstva ledu.

Tyto změny ohrožují místní ekosystémy, například populace jelenů karibu v arktických tundrách za poslední dvě desetiletí poklesla o 50 %, uvádí NOAA. Podle odborníků mohou klimatické změny přivodit v následujících desetiletích obrovské škody v řádu bilionů dolarů, a to zejména kvůli škodám na infrastruktuře.

Arktickou zprávu NOAA zveřejnil jen několik týdnů poté, co vydal zprávu o globálních změnách klimatu. V té varoval, že oteplování způsobené lidskou činností může přinést další extrémní výkyvy počasí a rozsáhlé škody. Jediným nevěřícím Tomášem z čistě byznysových důvodů zůstává kontroverzní americký prezident Donald Trump. Ten podle ČTK stále tvrdí, že nevěří, že klimatické změny mohou mít na hospodářství Spojených států ničivý dopad.

USA na Trumpův popud proto odstoupily i od pařížské klimatické dohody z roku 2015.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-01-03 20:22
Od konce "malé doby ledové" se otepluje, to je zřejmé. Ani
němečtí vládní experti nevěří na rozhodující vliv lidstva, jinak
by neodstavovali jaderné elektrárny a nezvyšovali spalování uhlí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.