Ilustrační FOTO - Haló noviny

Napětí v Ambergu

Německá policie prověřuje informace, že v ulicích Ambergu se pohybují skupinky domobrany z řad krajní pravice. Informovala o tom agentura DPA. Ve městě nedaleko českých hranic o víkendu čtveřice žadatelů o azyl napadala kolemjdoucí. Případ vyvolal v SRN debatu o zpřísnění postupu při vyhošťování žadatelů o azyl, kteří se dopustili násilného trestného činu.

Policie na dotaz DPA uvedla, že ví o příspěvcích na sociálních sítích, které ukazují příznivce krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) v ulicích Ambergu. Na sobě mají lidé na fotografiích a videích červené reflexní vesty s nápisem Vytváříme ochranné zóny. Pohybují se mj. na místech, kde ke konci loňského roku k útokům došlo. Podle policejního mluvčího ale konkrétní informace o pravidelných patrolách či demonstracích v ulicích hornofalckého města policisté nemají.

Na příspěvky na Facebooku norimberské organizace NPD upozornil i starosta Ambergu Michael Cerny. Zároveň zdůraznil, že v jeho městě krajně pravicová scéna prakticky neexistuje, známí jsou jen jednotlivci s extremistickými názory. Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) nicméně dostala v Ambergu v loňských zemských volbách 13,1 % hlasů. V celém Bavorsku získala 10,2 procenta.

Napětí v Ambergu, který leží na půli cesty mezi Norimberkem a českou hranicí, začalo narůstat poté, co o víkendu v centru města útočila skupinka čtyř podnapilých žadatelů o azyl - tři mladíci z Afghánistánu a jeden z Íránu - na kolemjdoucí. Zranění, převážně lehká, utrpělo 12 lidí ve věku od 16 do 42 let. Sedmnáctiletý mladík ale musel kvůli poranění hlavy do nemocnice. Všichni čtyři útočníci jsou ve vazbě. Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmann je však u tří z nich v současnosti vyhoštění právně nemožné. Případ v Německu vyvolal debatu o vyhošťování žadatelů o azyl, kteří se dopustí trestného činu. Například ministr vnitra Horst Seehofer avizoval, že chce navrhnout zpřísnění postupu při takovém vyhošťování. Naopak Zelení, Levice a liberálové z FDP varovali před přehnanou reakcí na amberský incident a vyzvali spíše k důslednějšímu uplatňování současných zákonů. Policejní mluvčí zdůraznil, že bezpečnostní situace v Ambergu je dobrá a na místě je dostatek policistů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.