Ilustrační FOTO - pixabay

USA: sníh zakryl pouště

Sníh zaskočil ve středu obyvatele pouštních oblastí na jihozápadě USA. Zatímco v Arizoně či Nevadě pokryla kaktusy bílá pokrývka, v Anchorage na Aljašce bylo s téměř šesti stupni Celsia vlahé ovzduší, aspoň na tamní poměry. Za nezvyklé výkyvy může tzv. tryskové proudění, informovala AP.

V arizonském hlavním městě Phoenixu se v noci ochladilo na minus jeden stupeň. To se stalo naposledy před pěti lety. V oblasti Tucsonu a Nogalesu na hranici s Mexikem napadlo přes patnáct centimetrů sněhu. V Arizoně jsou pod sněhem jak hory na jihu, tak Velký kaňon na severu. Národní meteorologická služba vydala varování před mrazem v nevadském okrese, kde leží i Las Vegas. Jižně od tohoto města zasypal sníh část pouštní dálnice. V Novém Mexiku musela být kvůli sněhu a ledovce na silnicích zavřena řada státních úřadů a škol. Zato v některých částech Aljašky lidé první dny nového roku strávili ve vlahém počasí s teplotou mezi pěti a šesti stupni Celsia a s tajícím sněhem. Toho např. v Anchorage letos napadlo už přes osmdesát centimetrů.

Nezvyklé počasí má na svědomí tryskové proudění, tedy proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ, které se běžně meandrovitě vlní, což vede ke střídání teplého vzduchu od jihu a studeného ze severu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.