Pocahontas. Možná kandidátka na prezidenta

Americká demokratická senátorka Elizabeth Warrenová učinila první formální krok k prezidentské kandidatuře.

Na Twitteru oznámila, že vytvořila výbor, s jehož pomocí chce zjistit, zda se bude moci v roce 2020 ucházet o úřad šéfky Bílého domu. Rozhodnutí o kandidatuře chce oznámit v nastávajících dnech – na počátku tohoto roku, jak uvedla. Warrenová, která se často dostává do sporu s republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, se chce soustředit na podporu střední třídy. Senátorka je hlasitou kritičkou nadnárodních korporací a velkých bankovních domů, které viní z postupné likvidace americké střední třídy. To prohlásila i ve svém aktuálním videu. »Americká střední třída čelí útoku. Jak se to stalo? Miliardáři a velké korporace se rozhodli žádat větší kus koláče a naverbovali politiky, aby jim tučnější kus uřízli,« řekla s tím, že vláda by měla pracovat pro blaho národa a neměla by se stát nástrojem mocných a bohatých.

Demokratická senátorka Elisabeth Warrenová.

Protože s aktuálním vývojem není spokojena, chce se ho pokusit změnit případnou kandidaturou. »To je důvod, proč jsem spustila průzkumný výbor pro prezidentskou kandidaturu,« řekla. Založení výboru, jehož úkolem je prověřit volební šance, Warrenové umožňuje začít vybírat peníze od sponzorů. Zda se nakonec o kandidaturu Demokratické strany rozhodne ucházet, oznámí prý brzy. »Jedno je ale jisté, nemohu do toho jít sama,« uvedla.

Trumpa, který chce úřad obhajovat, senátorka ve svém videu přímo nezmínila, ukázala ale jeho záběry. Trump v minulosti Warrenovou opakovaně kritizoval a také ji s odkazem na legendární indiánku posměšně nazývá falešnou Pocahontas. Warrenová totiž dříve prohlásila, že má indiánské předky, což letos podepřela i testem DNA. Analýzu Trump považuje za podvod, neboť podle něj jen prokázala, že senátorka může mít zhruba 0,001 procenta domorodé krve, což je méně, než má průměrný Američan. Zatímco Trump vyjádřil úmysl znovu kandidovat již před dvěma lety, z demokratů zatím oficiálně kandidaturu oznámil pouze kongresman John Delaney. Průzkumný výbor jako Warrenová založil v polovině loňského prosince někdejší ministr bytové výstavby v administrativě demokratického exprezidenta Baracka Obamy Julian Castro. Spekuluje se také o prezidentských ambicích někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, levicového senátora Bernieho Sanderse, exministra spravedlnosti Erika Holdera či podnikatele a politika Michaela Bloomberga.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.