Jair Bolsonaro. FOTO - Wikimedia commons

Bolsonaro chystá čistku, chce americkou základnu

Brazilská vláda chystá propouštění úředníků federálních ministerstev, kteří tíhnou k socialistické či komunistické ideologii.

Kabinet nového krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara plán »očisty« státního aparátu zveřejnil po svém čtvrtečním prvním zasedání.

»Budeme mít odvahu učinit to, co zřejmě neudělala minulá vláda, začít čistit dům od samého počátku,« řekl podle agentury AFP ministr a šéf Bolsonarova úřadu Onyx Lorenzoni. Voliči podle něho dali prezidentovi mandát »skoncovat se socialistickými a komunistickými ideami, které nás přivedly k současnému chaosu«.

Sám Lorenzoni hodlá ze svého úřadu propustit na 300 lidí a šéfové dalších vládních úřadů by podle jeho slov mohli sáhnout k obdobným krokům.

Bolsonaro, který ve volbách porazil kandidáta levice Fernanda Haddada, je znám jako rázný odpůrce levicové politiky, jež určovala směřování Brazílie v posledních třech desítkách let. Třiašedesátiletý bývalý armádní důstojník, jemuž pro jeho provokativní rétoriku i podobné názory s americkým prezidentem přezdívají »tropický Trump«, voliče lákal na slib skoncovat s korupcí a dosavadními vládnoucími elitami a oživit chřadnoucí ekonomiku. Značná část Brazilců se ale obává, že muž netající se obdivem k někdejší brazilské diktatuře ohrozí demokratické principy či práva menšin.

Bolsonaro ve čtvrtečním televizním rozhovoru uvedl, že je otevřen možnému jednání o umístění americké vojenské základny. Zároveň prohlásil, že Brazílie by se měla mít na pozoru před ruskými vazbami na »diktátorský« režim prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele.

Podobně jako Trump i nový brazilský prezident hodlá měnit dohody, které jsou podle něj nevýhodné pro místní ekonomiku, zvažuje odstoupení od pařížské klimatické dohody či od migračního paktu OSN a vystoupení z regionálního obchodního bloku Mercosur. Po vzoru USA slíbil přestěhovat brazilské velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.1, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-01-05 15:33
Až za pár desítek let skončí Filip a komunisté vyhrají volby, jistě
i oni by měli mít právo vyházet nepřátelské úředníky a změnit
nevýhodné smlouvy, bez ohledu na pouliční kraválisty. Takže proč ne.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.