Ilustrační FOTO - Haló noviny

Počet těžce zraněných na silnicích vzrostl

Při loňských dopravních nehodách na českých silnicích se těžce zranilo 2406 lidí, což bylo o 67 více než v roce 2017. Hlavní příčinou nárůstu byla nepřiměřená rychlost, výrazný meziroční nárůst byl evidován u motocyklistů a chodců.

Centrum dopravních informací zveřejnilo také počet usmrcených účastníků dopravních nehod – 571. Je to nejvyšší počet za tři roky. V loňském roce byl velmi výrazný nárůst počtu usmrcených i těžce zraněných ve Středočeském kraji, nejvyšší relativní nárůst těžce zraněných byl v Jihomoravském kraji.

Ministerstvo dopravy před časem vytyčilo tzv. Strategii bezpečnosti silničního provozu na období 2011 až 2020. Obsahuje řadu opatření směřujících ke snížení nehodovosti. Hlavním cílem je snížit do roku 2020 počet usmrcených v ČR na úroveň průměru evropských zemí a současně proti roku 2009 snížit počet těžce zraněných o 40 procent. Cíle strategie se ale dlouhodobě nedaří plnit. Podle ročenky nehodovosti za rok 2017 připadalo v ČR na milion obyvatel 54 osob usmrcených při dopravních nehodách. Evropský průměr byl 49 usmrcených. ČR se nacházela v polovině pomyslného žebříčku, nejpříznivější situace byla ve Švédsku (25) a nejhorší v Rumunsku (98).

Nová auta jsou sice zpravidla bezpečnější než před 20 lety, umírají v nich ale nepřipoutaní lidé. Vysoké jsou podle centra počty usmrcených i těžce zraněných cyklistů, kteří nepoužili přilbu. Fatální jsou i následky nehod »neviditelných« chodců, v desetině případů se pak dlouhodobě na počtu všech usmrcených podílí alkohol.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.