Ilustrační FOTO - Haló noviny

Drouet propuštěn

Francouzská policie ve čtvrtek večer propustila z vazby jednoho z radikálních představitelů hnutí takzvaných žlutých vest Érica Droueta.

Drouet podle serveru televize LCI prohlásil, že o zadržení sám usiloval, aby Francouzům ukázal, že nejsou svobodní. Řidič kamionu Drouet, který je jednou z mediálně nejznámějších tváří hnutí, podle tisku svolal na středu večer protestní akci na slavnou pařížskou třídu Champs-Élysées. Výzvy kontroverzního vůdce »k nevelké akci, která ale šokuje veřejné mínění«, uposlechly desítky lidí. Droueta policie zadržela ve chvíli, kdy mířil na místo srazu a ani neměl žlutou vestu.

Drouet, jenž v minulosti vyzýval třeba ke svržení státních institucí, po opuštění vazby řekl, že jeho zatčení bylo politicky motivované. Přiznal ale také, že se chtěl dát zatknout.

Demonstrací hnutí takzvaných žlutých vest se sice účastní stále méně lidí, jeho přestavitelé ale podle francouzského tisku doufají, že letos chytí druhý dech. Nové protesty svolávané především přes sociální sítě jsou očekávány dnes v Paříži, Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Štrasburku nebo Nice. Část členů hnutí takzvaných žlutých vest ve čtvrtek na facebookové stránce La France en colére (Rozzlobená Francie), kterou Drouet spoluzaložil a která má asi 300 000 členů, zveřejnila otevřený čtyřstránkový dopis adresovaný prezidentu Macronovi. »Hněv se promění v nenávist, jestliže vy a vám podobní budete z vašeho piedestalu dál považovat obyčejné lidi za chudáky, za lidi, kteří nejsou nic,« píše se v dokumentu. Dopis má být podle francouzského tisku odpovědí na projev šéfa Elysejského paláce z 31. prosince. Macron v něm kritizoval ty, kteří se opovažují mluvit ve jménu lidu, ale kteří nejsou nic jiného než mluvčími nenávistného davu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.