Ilustrační FOTO - pixabay

Pamuk uvěznil desetitisíce turistů

Na jižní pobřeží Thajska udeřila tropická bouře Pabuk, která přinesla prudké lijáky a vichr o rychlosti dosahující až 70 kilometrů v hodině.

Živel později zasáhl také oblíbená letoviska, včetně těch na ostrovech Pchúket a Samui, které předtím opustily tisíce lidí. Provoz ve vrcholící turistické sezoně přerušila místní letiště a úřady vydaly doporučení pro všechny lodě, aby nevyplouvaly na moře. Thajský meteorologický ústav zaznamenal dopad bouře na pobřeží provincie Nakchon Sítchammarát krátce po poledni, tedy dříve, než se původně předpokládalo. Silný vichr při svém postupu přes oblast porážel stromy a strhával střechy domů. Množství domácností v regionu se ocitlo bez proudu.

Na příchod živlu, který se pohybuje přes jih Thajska směrem na západ, se připravovalo 15 provincií. Provincie Nakchon Sítchammarát a Suráttchání, která zahrnuje také turistické ostrovy Samui, Tao a Pchangan, byly podle meteorologů zasaženy nejhůře.

Bouře již připravila o život jednoho člověka, jenž byl součástí posádky rybářského člunu, který ve vichřici uvázl u pobřeží provincie Pattání. Další člen posádky se pohřešuje, zatímco čtyři se podařilo zachránit. V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. V případě potřeby mohou volat nouzovou linku české ambasády v Bangkoku.

V Siamském zálivu byly podle meteorologického ústavu očekávány vlny o výšce až pěti metrů a úřady zde zastavily trajektovou dopravu. Na západním pobřeží u Andamanského moře se předpokládají až třímetrové vlny.

Vzhledem k nefungující letecké a trajektové dopravě zůstaly na tropických ostrovech odříznuty od okolního světa tisíce turistů, napsala agentura AFP. »Jen na ostrově Pchangan se nachází 10 000 turistů,« řekl AFP nejvyšší představitel okresu Krikkraj Songtchaní.

V celém Thajsku jde o desetitisíce lidí.Podle agentury AP by bouře Pabuk mohla být nejhorší od roku 1989, kdy tajfun Gay po sobě zanechal přes 400 mrtvých.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.