FOTO - Screen TV Prima

Klaus nevyloučil kandidaturu na prezidenta

Bývalý prezident Václav Klaus nevyloučil, že by se mohl opět ucházet o prezidentský úřad. Nepovažuje to však za pravděpodobné. Domnívá se, že to je úkol pro nové generace. Klaus to řekl v neděli v televizi Prima.

»Nevím, jestli starý pán mého věku může o něco takového usilovat,« řekl Klaus na otázku týkající se jeho případné kandidatury na prezidenta v roce 2023. »Tahle možnost tady je, ale myslím, že to je už úkol pro nové generace,« dodal. Nová generace si ale podle něj o to musí říct a musí se vyprofilovat kandidáti s »odolností vůči atakům«. Zda by prezidentem mohl být jeho syn Václav, odpověděl, že se názorově vyprofiloval dobře a ukázal, že má odvahu foukat proti větru. »Jestli má schopnost přátelské komunikace s miliony voličů, to by se teprve muselo ukázat,« řekl.

Klaus v pořadu zkritizoval vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), nevidí za jeho vládnutím koncepci. Otázky týkající se premiérovy rodiny či podnikání označil za nedůležité. »Je mi skoro jedno Babišův byznys a rodina,« uvedl. Vládě vytkl ustupování koaličním partnerům a »štědré rozdávání všech možných benefitů«. Klaus řekl, že nevidí od opozice žádnou hlubší analýzu politiky Babiše. Za hlavní problém vlády považuje, že jí chybí kromě koncepce i celková strategie. Za jeho úspěch u voličů vidí dárky v podobě například obědů pro školáky zdarma, slabost opozice a některých dobrých rozhodnutí, jako například nepodpořit pakt o migraci.

Za největší bezpečností problém Klaus označil Ukrajinu, která je dle něj západem »ponoukána« k provokacím proti Rusku a jejímu prezidentu Vladimíru Putinovi. »Ona sama je, řekl bych, ponoukána politickými elitami Západu včetně našich, aby co nejvíc provokovala Rusko a prezidenta Putina,« řekl bývalý prezident. Putin se podle něj »pořád chová opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci«. »Což je štěstí, protože kdyby tam byl někdo chaoticky uvažující, tak by ten kotel mohl vybuchnout,« dodal Klaus.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 14 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.