FOTO - Pixabay
Marková: Pan ministr opět dokazuje, že buď není na svém místě, nebo se snaží zastřít, že není schopen efektivně řešit zásadní problémy.

Polovina zdravotníků plánovala odchod

Zhruba 40 procent zdravotníků loni plánovalo v příštích 12 měsících odejít ze zaměstnání. Uvedli to v dotazníku pro ministerstvo zdravotnictví, který vyplňovali od loňského srpna do října. Vyplnilo jej přes 15 000 zdravotníků, nejčastěji všeobecné zdravotní sestry.

Více než třetina dotázaných nebyla spokojena s fixní částí své mzdy či platu. Přes tři čtvrtiny sester a dalších nelékařských profesí považovalo mzdy za nejčastější důvod odchodu svých kolegů.

Ze 40 % respondentů, kteří hodlali opustit své stávající zaměstnání, chtělo 15 % odejít mimo zdravotnictví, 12 % do jiného zdravotnického zařízení, 5 % na jinou pozici ve stejném zařízení a 2 % na mateřskou dovolenou. Šest procent uvedlo jiné důvody.

Fakt, že ministerstvo zdravotnictví si nechalo vypracovat dotazník k celkem známým věcem, překvapil stínovou ministryni zdravotnictví KSČM Soňu Markovou. »Ověřovat si dávno známá fakta prostřednictvím dotazníku je přinejmenším podivné. Pan ministr opět dokazuje, že buď není na svém místě, nebo se snaží zastřít, že není schopen efektivně řešit zásadní problémy českého zdravotnictví,« řekla Marková našemu listu.

Podle dřívějších informací ministerstva chybí v nemocnicích kolem 3000 zdravotních sester. »V žebříčku opatření, která by vedla ke stabilizaci počtu sester, nejvíce respondentů uvedlo zvýšení platu či mzdy, na druhém místě zlepšení pracovních podmínek a dále možnost výsluhové renty,« uvedlo ministerstvo.

Mezi nejzávažnější problémy, které dotazník ukázal, patří nedostatek personálu kvůli přetížení sester byrokracií, nevyužitý potenciál sester v lůžkové péči a upřednostňování některých zaměstnanců podle sympatií vedení. Ministerstvo uvedlo, že na snižování byrokracie v nemocnicích pracuje. »Od července loňského roku jsme přijali novelu zdravotnické dokumentace, která přináší výrazné zjednodušení a více odpovídá skutečným potřebám zařízení,« uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zlepšit situaci má podle něj i chystaná větší elektronizace zdravotnictví.

Naslouchat a urychleně jednat

Jestliže je hlavním důvodem pro odchod nelékařského personálu jejich nedostatečné finanční ohodnocení, tak řešením podle Markové určitě není »ministrovo urputné odmítání odborářských požadavků na dříve slíbené 10% navýšení odměňování«. »Je tedy nutné konečně pozorně naslouchat těm, kterých se to týká a urychleně začít jednat. Dokola omílána elektronizace zdravotnictví je potřebná. Po deseti letech odkládání eReceptu nedokázal pan ministr vysvětlit důležitost lékového záznamu a včas ho prosadit ve Sněmovně. I tento malý e-krůček se bude odkládat,« uvedla stínová ministryně.

Hodně dlouho se podle ní také hovoří o nutnosti přehodnocení kompetencí zdravotních sester, které dnes dosahují vysokoškolského vzdělání. Konkrétní návrhy však stále z ministerstva nepřicházejí. »A to je pan Vojtěch podle předsedy vlády nejlepším ministrem zdravotnictví za poslední dobu,« dodala Marková.

Cílem dotazníku bylo podle ministerstva zmapovat situaci a spokojenost nelékařského zdravotnického personálu napříč všemi specializacemi, obory a zdravotnickými zařízeními. »Závěry dotazníku chci probrat i s řediteli přímo řízených nemocnic a doporučit jim, aby se na dané problémy zaměřili a postupně je řešili,« uvedl Vojtěch.

Hovořit s řediteli přímo řízených nemocnic je podle Markové nezbytné, ministr však podle ní zatím předvádí spíše podivnou personální šarádu na pokračování a chlubí se rád cizím peřím. »Naposledy nedávno, kdy si MZ zveřejnilo fotografie urgentního příjmu Nemocnice na Bulovce, který byl však zkolaudován již v roce 2017!« uvedla Marková konkrétní příklad.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 14 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Pisatel66
2019-01-08 06:36
Problémem dneška nejsou malé platy lékařů, sester, policistů,
záchranářů, pracovníků v sociálních službách, učitelů...atp.
Jsou slušné a dá se z nich slušně vyžít. Problémem jsou vysoké
ceny životně důležitých komodit : bydlení, energie, vody atp. A
problémem jsou nezasloužené bezpracné příjmy počínaje politiky,
manažery, zastupiteli, členy rad a konče podnikateli a neziskovkami
napojenými na cecíky státu. To je potřeba změnit a ne podporovat tuto
vládu a přitom hekat nad margináliemi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.