Zástupný problém

Kniha Miroslava Grebeníčka Ve znamení kříže vyvolala nemálo emocí. Ze strany katolické církve se ozvaly velmi rozčilené hlasy. Už dlouho církevní otcové nebyli tak naštváni. Naposledy snad při Brownově Šifře mistra Leonarda. Tehdy ovšem šlo o celosvětový odsudek pánů »otců«. Dnes jde o českou Grebeníčkovu knihu. Ta se před Vánoci začínala prodávat a dostalo se jí nebývalé reklamy. Dík za ni především prelátům.

Útok ze strany nejvyšších církevních kruhů směřoval však zástupným směrem. Na prezentaci knihy byl totiž přítomen ministr kultury, kterého pozval vydavatel, tedy přední české nakladatelství, jež je známo tím, že rádo vydává knihy k problémům dneška. Bylo to v době, kdy Sněmovnou hýbe problém tzv. církevních restitucí. Autor se v ní totiž k tomuto tématu vrátil. Prezentaci nebyl však přítomen jen ministr kultury, byli tu další význační hosté, novináři z různých tiskovin, kteří si chtěli také slovo poslance-historika přečíst. Aby si sami mohli odpovědět na otázku: Jak autor argumentuje a lze jeho pravdu přijmout?

Namísto kritiky obsahu, odhalení nepravd či zkreslení směřoval útok ze strany katolické církve na účastníky prezentace. Nepochybuji o kvalitách církevních »odborníků«. Proč však »nerozcupovali« namísto toho obsah knihy a věnovali se zástupnému problému?

Odpověď je nasnadě. Argumenty Miroslava Grebeníčka nelze zpochybnit. Používá totiž veřejně přístupné příklady pro svá tvrzení. Ta nevyznívají pozitivně právě pro katolickou církev. Autor se vůbec nesnaží zpochybnit její věrouku, ale ukazuje hamižnost prelátů a vlastně samotné katolické církve. Nebojí se ovšem přihlásit k těm kněžím, kteří se chovají podle evangelia. Zdá se však, že množství těch, alespoň v nejvyšších církevních patrech, kteří se podle něj nechovají, převažuje, a ti, kteří se prelátům postavili na odpor, nemají uvnitř církve na růžích ustláno. Grebeníček nám v knize shrnul stovky argumentů a konkrétních příkladů, pravdivých, nezpochybnitelných - a proti takovým se nenechá bojovat. Proto raději namísto kritiky obsahu zvolili naši nejvyšší církevní otcové útok na přítomné a snaží se odvést pozornost k jimi vytvořenému »zástupnému problému«. To opravdu mají takový strach z argumentů vyslovených v knize?

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 57 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.