Ilustrační FOTO - Haló noviny

VLS postavily šéfovi divize dům za sedm milionů

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v letech 2015 až 2017 hospodařily se svěřeným majetkem v hodnotě 8,5 miliardy korun bez větších problémů. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Neúměrně vysoké byly podle úřadu náklady 7,3 milionu korun za postavení domu pro ředitele divize.

Podnik podle kontrolorů chyboval i v pronájmu majetku. »Podnik několik let nevymáhal úroky z prodlení, smluvní pokuty nebo nevalorizoval nájem, přestože podle uzavřených smluv takto postupovat měl. S vymáháním začal až v době kontroly v roce 2018,« uvedl NKÚ. Nápravu potvrdil i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, úroky i pokuty byly podle něj uhrazeny.

Naopak dobré byly podle prověrky NKÚ výnosy z vytěženého dříví. Ty byly v letech 2015 až 2017 za metr krychlový v průměru 1420 korun, u státního podniku Lesy ČR to bylo 1267 korun. Jedním z důvodů větších výnosů VLS bylo podle kontrolorů to, že podnik prodával dříví vlastními silami, smluvně zadával jen těžbu.

Výsledky prověrky podle stínového ministra obrany KSČM Alexandra Černého potvrdily dlouhodobý trend, kdy VLS hospodaří lépe než Lesy ČR, což podle něj svědčí o dobrém hospodaření i kvalitním managementu VLS. »Vojenské lesy jsou dlouhodobě hodnoceny velmi pozitivně, žádné velké problémy v hospodaření tam nebyly a pevně věřím, že nedostatky zjištěné NKÚ nebudou znamenat výraznější problémy a nezkazí jejich renomé,« řekl Černý našemu listu. To se týká hlavně kritizované výstavby domu pro ředitele divize Karlovy Vary.

Rozdílné bydlení vedoucích divizí

Jde o rodinný dům s rozlohou 233 metrů čtverečních a pozemkem přesahujícím 2500 metrů čtverečních, který podnik postavil za více než 7,3 milionu korun. Takové náklady jsou podle NKÚ neúměrně vysoké s ohledem na to, jaký účel má tato stavba plnit. »Řešit ubytování zaměstnance - přestože se jedná o vedoucího pracovníka - výstavbou rodinného domu s pozemkem vysoce překračuje obvyklý standard poskytovaných benefitů,« uvedl NKÚ. Dodal, že je to v ostrém kontrastu s bydlením ostatních ředitelů divizí, které se rozlohou pohybuje od 25 metrů čtverečních do 54 metrů čtverečních obytné plochy.

Ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že o stavbě domu bylo rozhodnuto v září 2012 a po dostavbě v roce 2015 byl dům nabídnut ke komerčnímu nájmu. Tehdejší ředitel divize Karlovy Vary ho získal do nájmu na základě nejvyšší nabídky, uvedl mluvčí ministerstva. Státní podnik podle něj nyní zpracovává projekt variantního využití nemovitosti. »O konečném využití objektu bude rozhodnuto na základě ekonomické výhodnosti,« sdělil Pejšek.

Ministerstvo rozšiřuje kontroly

Při kontrole se NKÚ zaměřil také na to, jak ministerstvo obrany plnilo své povinnosti zakladatele státního podniku, a zjistil několik nedostatků. Týkaly se například nedostatečné kontroly podniku, neaktualizování zakládací listiny podniku, stejně jako jeho strategie, ve které by určilo, jaké úkoly by měly VLS plnit ve zrušených vojenských újezdech. »Jde například o likvidaci nepotřebných objektů, které jsou ve špatném technickém stavu, nebo urychlení pyrotechnické očisty,« dodal NKÚ.

Ministerstvo odkázalo na jednu kontrolu v roce 2016, další kontroly podle Pejška provádělo podle potřeby. »Od 1. 1. 2019 rozšířil ministr obrany působnost odboru inspekce ministra i na provádění kontrol podřízených podniků a organizací,« uvedl mluvčí. »Doufám, že se ty nedostatky podaří vyřešit tak, aby nevznikly pochybnosti o fungování organizace,« dodal Černý.

Hospodářský výsledek VLS byl ve všech letech kontrolovaného období kladný. »Vedení vítá, že NKÚ kladně ocenil hospodaření podniku, a to jak z hlediska efektivity obchodního modelu, tak i dosaženého hospodářského výsledku,« reagoval mluvčí VLS Jan Sotona. K zjištěným dílčím nedostatkům podle něj byla ještě v průběhu kontroly NKÚ či na základě jejích závěrů přijata adekvátní nápravná opatření.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.