Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovensko hledá Největšího Slováka

Jeden ze zakladatelů Československa Milán Rastislav Štefánik, bývalý československý prezident Gustáv Husák či hlavní tvář Pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček se dostali do finálové desítky v anketě o největšího Slováka, kterou uspořádala veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS).

Z finálové TOP 10 ale hodlá odstoupit zpěvačka Marika Gombitová. Tím by uvolnila místo v elitní společnosti parašutistovi a atentátníkovi na říšského protektora, kata Reinharda Heydricha, Jozefu Gabčíkovi. O konečném pořadí ve finálové desítce budou hlasovat opět diváci. Výsledky budou známy 1. května.

Kromě Štefánika, Husáka a Dubčeka se do finálové desítky dostali také kněz a politik Andrej Hlinka, jazykovědec Ludovít Štúr, zbojník Juraj Jánošík či slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj. Jediným sportovcem v první desítce je cyklista Peter Sagan, jedinou ženou zpěvačka Marika Gombitová. Ta ale právě hodlá odejít. Desítku slovenských osobností, kterým dali diváci nejvíce hlasů, uzavírá kontroverzní kněz Anton Srholec.

Jeden ze zakladatelů Československa Milán Rastislav Štefánik. FOTO - wikipedia commons

V nominační fázi, z níž vzešel žebříček 100 osobností, hlasovalo podle RTVS 24 000 diváků. Nejen oni budou nyní moci zhlédnout deset dokumentů o vybraných osobnostech a poté znovu hlasovat. Koho považují diváci za Největšího Slováka, zveřejní RTVS během galavečera 1. května.

Anketě, která vznikla na základě licence britské veřejnoprávní stanice BBC, se nevyhnula ani kontroverze. Na podzim RTVS po kritice vyřadila prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa, který spolupracoval s nacistickým Německem a byl v roce 1947 popraven za vlastizradu.

V první dvacítce se vedle Gabčíka objevili také vloni zavražděný novinář Ján Kuciak (13.) a bývalý premiér Vladimír Mečiar (15.). Kromě umělců, spisovatelů, vědců či sportovců se do žebříčku dostalo i několik aktivních politiků, například předseda strany Směr-SD a expremiér Robert Fico (35.), prezident Andrej Kiska (55.) a předseda parlamentu Andrej Danko (58.).

Mezi stovkou nominovaných jmen se objevilo i několik osobností, jejichž označení za Slováky je přinejmenším sporné. Na 14. příčku se dostal americký malíř a průkopník pop-artu Andy Warhol, na 22. rakouská panovnice, česká a uherská královna Marie Terezie, na 37. americký astronaut Eugene Cernan, na 64. velkomoravský kníže Svatopluk a na 98. uherský král Matyáš Korvín.

Na 89. místo vyneslo hlasování slovenských diváků českého premiéra Andreje Babiše, který se narodil v Bratislavě… Zajímavostí je, že na 38. místě se umístila Adela Vinczeová, rozená Banášová, moderátorka slavnostního večera, na kterém byla finálová desítka největších Slováků představena.

Zpěvačka Marika Gombitová chce přenechat své místo ve finálové desítce ankety Největší Slovák jiné osobnosti kvůli své skromnosti. Na svém facebookovém profilu uvedla, že pro ni bylo její umístění překvapením. Ráda by, aby se dalšího klání místo ní zúčastnil někdo, kdo je podle jejích slov »možná méně známý, ale z historického hlediska více výjimečný«.

Není zatím ale zřejmé, zda RTVS přání Gombitové vyslyší a zpěvačku z dalšího klání skutečně vyřadí. Stejně nejistý je podle ČTK i osud žádosti jednoho vládního poslance, aby ve finále nefiguroval údajně mýty opředený Jánošík…

V podobné anketě v ČR v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie otce vlasti Karla IV. Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která byla podle licenčních podmínek daných BBC z pořadu ovšem vyřazena.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.