Ilustrační FOTO - wikimedia commons

Další skiareál v Tatrách nebude

Provozovatel největších lyžařských středisek na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), pozastavil přípravu projektu obnovy lyžování a rozvoje střediska Starý Smokovec ve Vysokých Tatrách.

Své rozhodnutí TMR v tiskové zprávě zdůvodnila tím, že v lokalitě se rozšířilo chráněné území bez vědomí vlastníků pozemků. Podle slovenského ministerstva životního prostředí byl developer o změně informován již před čtyřmi lety.

TMR, která ve Vysokých Tatrách provozuje skiareály v Tatranské Lomnici a na Štrbském plese, představila záměr modernizace tatranské lokality Starý Smokovec již v roce 2014. Podle společnosti v rámci zpracování dokumentace ohledně posuzování vlivu projektu na životní prostředí bylo ale zjištěno, že úřady významně rozšířily chráněná území evropského významu bez vysvětlení a bez vědomí vlastníků pozemků.

»Tento krok v podstatě zcela znemožňuje obnovení lyžování v lokalitě, která je historicky tradičním střediskem zimních sportů a v minulosti byla dějištěm Světového poháru v lyžování,« tvrdila TMR.

Slovenské ministerstvo v reakci uvedlo, že vlastníci pozemků i samotný developer byli o změně informováni. Státní ochrana přírody hranice chráněných lokalit v Tatrách prý aktualizovala v roce 2011.

V současnosti ze Starého Smokovce vede pozemní lanovka do lokality Hrebienok. Nacházejí se tam také dva lyžařské vleky, tři sjezdovky a sáňkařská dráha.

Záměr TMR počítal v oblasti Starého Smokovce s postavením nových lanovek, dále s úpravou stávajících a vybudováním nových lyžařských tratí a související infrastruktury. Ekologičtí aktivisté podle ČTK dříve kritizovali plánovanou lanovku, která by Hrebienok propojila se Skalnatým Plesem a procházela by chráněným územím Tater.

Podle TMR rozdíly ve vymezení hranic chráněných území byly zjištěny i u dalších horských středisek ve Vysokých Tatrách. Firma uvedla, že tato skutečnost v oblasti ovlivňuje všechny rozvojové plány a projekty v cestovním ruchu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.