Sísí otevřel kostel

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli poblíž Káhiry otevřel největší křesťanský kostel na Blízkém východě. Nová katedrála stojí 45 kilometrů východně od Káhiry ve vznikající správní metropoli země. Má pojmout přes 8000 věřících, takže jde o největší křesťanský kostel v oblasti Blízkého východu.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. FOTO - wikipedia commons

Katedrála byla slavnostně otevřena vpředvečer vánočního svátku, který egyptští Koptové slaví 7. ledna. Sísí se v novostavbě zúčastnil společně s mnoha dalšími pozvanými hosty bohoslužby. Patriarcha koptské církve Tavadros II. označil otevření katedrály, kterou ještě čekají poslední stavební práce, za bezprecedentní událost. Také Vatikán zveřejnil videoposelství papeže Františka, který popřál Egyptu, Blízkému východu a světu mír a blahobyt. Koptská církev podle něj i v nejtěžších chvílích dokázala podávat »skutečné svědectví víry a lásky k bližnímu«.

Nová katedrála má být symbolem náboženské tolerance. Její výstavbu nařídil prezident Sísí po atentátu na kostel poblíž katedrály sv. Marka v Káhiře. V prosinci 2016 tam bylo zabito více než 25 lidí. Nová katedrála má být symbolem soudržnosti a jednoty severoafrické země. Loni v listopadu radikálové zabili sedm věřících, kteří se vraceli ze křtu v koptském klášteře asi 260 kilometrů od Káhiry. Křesťané tvoří odhadem přibližně 10 % egyptské populace, která čítá přes 90 milionů lidí. Soužití křesťanů a muslimů je většinou pokojné, ale v některých venkovských oblastech se opakovaně vyskytuje i napětí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.