Zemřel generál Fernández. Kubánská legenda

Penzionovaný brigádní generál José Ramón Fernández, který svého času sehrál klíčovou roli při vytvoření nové armády socialistické Kuby a při odražení invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní, zemřel v neděli ve věku 95 let. Oznámila to včera agentura AP s odvoláním na kubánská státní média.

Vysoký a hubený Fernández si i v posledních letech života uchoval vojácký vzhled a těšil se úctě všech Kubánců jako legendární postava revoluce. Jistý čas zastával funkci místopředsedy vlády a také vedl kubánský olympijský výbor. Byl zakládajícím členem Komunistické strany Kuby a ještě v roce 2011, kdy mu bylo 87 let, byl opětovně zvolen do ústředního výboru strany. V posledních letech se ovšem vzhledem ke svému věku objevoval na veřejnosti čím dál méně.

Penzionovaný brigádní generál José Ramón Fernández. FOTO - wikipedia commons

Po svržení diktátora Fulgencia Batisty, podporovaného Spojenými státy americkými, a po nastolení socialistického zřízení na Nový rok 1959 na Kubě vedl revolucionář Fernández vojenskou školu, v níž cvičil důstojníky nové revoluční kubánské armády. Pomohl také kubánskému velení k vítězství nad invazními silami v Zátoce sviní v dubnu 1961.

Odhodlání a rozhodnost

Kuba tuto bitvu vyhrála »díky odhodlání a rozhodnosti lidí, a nikoli zásluhou profesionální armády«, řekl ale sám Fernández agentuře AP v roce 2001. Sám se jako mladý důstojník v polovině padesátých let minulého století postavil proti zkorumpovanému Batistově režimu a byl uvězněn. Po svržení Batisty mu lídr revoluce, comandante Fidel Castro, nabídl, aby vedl vojenskou školu, i když mu nebude moci vyplácet takový plat, jaký dostával v cukrovaru, kde se mezitím zaměstnal.

Fidel neústupný jako skála

»Fidel uměl být velice přesvědčivý a občas byl neústupný jako skála. Přemýšlel jsem nad jeho nabídkou asi pět vteřin - a o dvě hodiny později už jsem byl ve vojenské škole,« zavzpomínal generál. O dva roky později s 1900 vojáky pod svým velením vyslechl naléhavý pokyn od Castra, aby pomohl odrazit nepřátelské síly, které se vylodily na jižním pobřeží Ostrova svobody s cílem svrhnout novou revoluční vládu. Fernández velel části sil, které porazily 1500 kubánských exulantů, vycvičených a vyzbrojených americkou tajnou službou CIA. Následně působil jako náměstek ministra obrany a později také jako ministr školství.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 11 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.