Ilustrační FOTO - Haló noviny

O obědech zdarma zatím není jasno

Ministr školství Robert Plaga (ANO) dostal od vlády za úkol přepracovat návrh svého resortu na bezplatné stravování dětí v mateřských a základních školách.

Premiér Andrej Babiš (ANO) novele vytkl plánované náklady na administrativu. Plagův návrh kritizoval kvůli zvažovaným výdajům na administrativu předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Kabinet proto projednávání materiálu přerušil a Plagovi uložil, aby ho přepracoval.

K alternativnímu poslaneckému návrhu sociální demokracie s širším počtem adresátů kabinet schválil negativní stanovisko. Zachránit ho ještě může Sněmovna. ČSSD je prý připravena pracovat na revizi návrhu.

Návrh ministerstva školství počítá s tím, že obědy zdarma by dostávaly děti z veřejných mateřských škol a základních škol z rodin, které pobírají dětské přídavky. Týkal by se tak zhruba 170 000 dětí a rozpočet by to stálo 1,7 miliardy korun ročně. Sociální demokraté chtějí obědy bezplatně poskytovat plošně dětem v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, rozpočtové nároky vyčíslili na 5,4 miliardy korun pro školní rok od září 2020.

ČSSD kritizuje návrh ministerstva školství kvůli tomu, že se týká jen lidí s nárokem na přídavek na dítě, ANO naopak považuje za nedostatek návrhu ČSSD široký počet adresátů a vysoké náklady, jež by navíc padly na bedra krajů.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-01-08 18:54
Jak to ti "komunisti" dělali, že školáci měli učební
pomůcky zdarma, učebnice se na konci roku vracely škole, obědy rodiče
nemuseli platit, o školném ani vidu ani slechu, ...? Nojo, to byl ten
"zavrženíhodný komunistický režim", za kterého se v
rodinách rodily děti místo současných psů a koček ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.