Slepičky

Moje babička bydlela na malém městě, ale za domem měla malou zahrádku a výběh pro slepičky. Nosila jim krmení, vodu a laskominy – trochu čerstvě srpem nasekané trávy, pár hlemýžďů či jiné lahůdky. Na vesnici se tehdy vajíčka vozila jen výjimečně. Ráno kokrhali kohouti a nikdo se nemusel starat o to, jestli jsou vejce čerstvá. Nikdo také neurčoval, jestli má mít slepice takový či onaký výběh. Navíc platilo – na každém hnojišti je pánem jeden kohout.

Průmyslová »výroba« vajec vše změnila. Klecový bezstelivový chov rozhodně není žádným komfortem. Pokud ale vím, hororové obrázky ochránců zvířat u nás nikde k vidění nebyly. To by přísná kontrola nepřipustila. Ochránci zvířat (kuriózně v tomto případě přešli do ochrany ptáků) ovšem prosadili větší klece, v dalším kroku větší »komfort«, a dokonce usilují i o »důchod«. Asi tomu nerozumím.

Není mi jasné, proč si mohu koupit »vynesenou« slepici, která vesele snáší vajíčka, a proč se nevyplatí tyto slepice použít jako běžný zdroj potravy. Slepičí polévka se snad dělá ze slepic, nebo ne? A slepice na paprice vypadá jako slepice – nebo jde o nějakého jiného živočicha?

A ještě jedna věc mi není jasná. Slepice už pomalu i na venkově mizí. Vajíčka z dovozu jsou mnohdy levnější než z tuzemských chovů. To jinde ve světě normy EU neplatí? Nebo vajíčka prodávají za tak nízkou cenu, že i s dopravou několik set kilometrů jsou levnější než místní? Není mi to jasné.

Průzkum u chovatele na vsi mi věc neobjasnil a na otázku mi slepičky odpověděly KVOK!! Asi je tedy všechno nějak jinak a ne všechna pravidla platí pro všechny bez výjimky. A co na to EU? A volby do parlamentu ve Štrasburku se blíží a já stále tápu v nejistotě.

Před několika lety výrazně zabodovala v Chorvatsku ve volbách do národního parlamentu kandidátka strany KYKYRYKÝ. Že by tam měli už jasno?

Jaromír KOHLÍČEK, poslanec Evropského parlamentu za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 40 hlasů.

Jaromír KOHLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-01-09 17:28
Koupit si "vynesenou" slepici si můžete ale nemusíte. A ty
větší klece? Zkuste se přestěhovat do koupelny a nechat si místo
zaslouženého důchodu zakroutit krkem. Taky by se Vám to asi nelíbilo.
Navíc každá slepice se vzorně stará o svoje kuřata a nezabíjí jiné
slípky, což o "pánu tvorstva" nelze říci. Tak proč se
vyvyšovat
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.