Ilustrační FOTO - Pixabay

OZE jsou v Německu poprvé před uhlím

V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) než z uhlí, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.

Vítr, slunce, biomasa a voda dohromady se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 %.

Podíl zelené elektřiny v Německu by měl v budoucnosti dále růst, protože země se rozhodla odstavit z provozu své jaderné elektrárny, jež mezi ekologické zdroje zcela nelogicky neřadí, ale také elektrárny na uhlí. Cílem vlády je, aby do roku 2030 měly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny v zemi podíl 65 %.

Loni se v Německu vyrobilo 542 terawatthodin (TWh) elektřiny. Produkce z obnovitelných zdrojů se zvýšila o 4,3 % na 219 TWh. Výroba elektřiny ze slunce stoupla o 16 %, hlavně díky prodlouženému teplému létu a novým instalacím.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle jednotlivých zdrojů je největším zdrojem elektřiny v Německu doma vytěžené hnědé uhlí, které má na celkové výrobě elektřiny podíl 24,1 %. Druhé místo patří větru s podílem 20,4 %. Uhlí z dovozu se na výrobě elektřiny podílelo 13,9 % a jaderná energie 13,3 %. Vodní elektrárny měly loni na výrobě elektřiny podíl jen 3,2 % kvůli suchu a nedostatečným srážkám.

Německo bylo loni čistým exportérem elektřiny, vývoz směřoval hlavně do Nizozemska. Dovezlo však také velký objem elektřiny z Francie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.