Ilustrační FOTO - Pixabay

Výsledky průzkumu o zaměstnaných ženách

Ženské oddělení Národní (japonské) konfederace odborových svazů (Zenroren) nedávno vydalo výsledky průzkumu o pracujících ženách, pokud jde o současné podmínky na pracovištích.

Oddělení provádělo průzkum téměř každých pět let od roku 1992 za účelem využití výsledků průzkumu ve hnutích pracujících na vytvoření nezbytné legislativy a zvýšení povědomí veřejnosti o ženské emancipaci.

Nejnovější výzkum proběhl o rok dříve, než bylo plánováno, aby bylo možné využít výsledků ve veřejných diskusích kolem revize zákona o péči o děti a o volnu k rodinné péči. V průzkumu ženy, které nepracují přesčas, čítaly 14,1 % stálých dělnic a 47,5 % nepravidelně pracujících žen, což je v obou případech pokles oproti předcházejícímu průzkumu z roku 2011. Procento pracujících žen, které v zaměstnání zakusily násilné obtěžování, lehce vzrostlo na 21,9 %.

Mezi dotazovanými ženami jich 52,7 % volalo po zvýšení stavu personálu na svých pracovištích. Zaměstnankyně veřejného sektoru nejčastěji odpovídaly (z více než 60 %) na tento požadavek, protože trpí nedostatkem personálu.  V průzkumu 35,1 % z nich uvedlo, že si nemohly vzít víc než dva týdny volna k péči o děti a rodinu vzhledem k nedostatku personálu na pracovišti.

Pokud jde o otázky kolem mateřství a výchovy dětí u stále či nepravidelně zaměstnaných žen, 14,9 % respondentek zakusilo tzv. mateřskou šikanu, diskriminující zacházení ohledně jejich těhotenství nebo porodu dítěte. Mezi nepravidelně zaměstnanými ženami, které trpěly mateřskou šikanou, největší část, 51,5 %, uvedla, že byly slovně napadány, 34,8 % z nich pak uvedlo, že byly nuceny opustit zaměstnání nebo přejít na jinou práci. Průzkum také ukazuje, že 27,5 % mělo potrat nebo předčasný porod. Podle povolání vykazovaly nejvyšší míru, 37,4 %, ošetřovatelky.

Coby opatření ke zlepšení současného systému rozložení rodinného a pracovního života přes 60 % pracujících žen poukázalo na potřebu zavedení dovolené z rodinných důvodů a zvýšení možnosti dovolené z důvodu péče o nemocné dítě.

Předsedkyně ženské sekce Zenrorenu Nagao Yuri na tiskové konferenci na ministerstvu práce okomentovala výsledky průzkumu takto: »Náš průzkum odhaluje rozsah přepracování a vyčerpanosti mnoha zaměstnaných žen. Budeme tvrdě pracovat na vytváření pracovních míst, kde budou muži i ženy moci pracovat, aniž by se museli vyrovnávat s úzkostí a stresem.«

Akahata, deník Japonské KS

Překlad Vladimír SEDLÁČEK, OS ČMS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.