Ilustrační FOTO - Pixabay

Budou si muset lidi na penzi spořit povinně?

Soukromé penzijní spoření by mělo být povinné pro všechny lidi. V České televizi to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle KSČM je takový návrh ze zásady špatný, skepticky se k němu staví také pravicová opozice.

V současnosti je důchodové spoření v 3. pilíři dobrovolné. Využívá ho téměř čtyři a půl milionu Čechů a naspořeno mají v penzijních fondech téměř 438 a půl miliardy korun. »Nově se budeme zabývat zmapováním třetího pilíře. Jsme na úrovni námětů pro jednání důchodové komise. Je to jedna z věcí, která padla v rámci koaliční rady jako námět, a v tuto chvíli se ustavuje důchodová komise,« vysvětlila v ČT Maláčová. Po pondělním jednání vlády upřesnila, že osobně povinnost 3. pilíře nepodporuje, ale tento námět předloží k vyjádření nové důchodové komisi.

Lobbing bankovního sektoru?

V komisi k důchodové reformě by měli zasedat politici ze všech sněmovních stran a vedle nich i zástupci odborů, zaměstnavatelů nebo seniorských organizací. Poprvé by se mohla sejít už na konci ledna.

Je možné, že za KSČM v ní i tentokrát zasedne expert KSČM na důchodovou problematiku Miroslav Opálka, který byl v minulosti členem již tří důchodových komisí. Záměr, aby bylo soukromé penzijní spoření povinné pro všechny lidi, však s jeho podporou v žádném případě počítat nemůže. »Osobně se domnívám, že tento záměr je důsledkem lobbingu bankovního sektoru směrem k ANO. Nikdy se neuvažovalo o tom, že by měl být povinný třetí pilíř. Přinutit lidi vkládat peníze ke správě komerční sféře, když stát nedokáže jejich peníze či jejich zhodnocení zcela ochránit, je už ze zásady zcela špatné,« řekl Opálka našemu listu. Doufá, že takový návrh neprojde, že důchodová komise na to nepřistoupí a bude hledat způsoby vícezdrojového zajištění 1. státního solidárního pilíře.

Opálka připomněl, že KSČM v minulosti prosazovala povinný třetí pilíř, ovšem ne pro zaměstnance, ale pro zaměstnavatele u těžkých povolání. »Chtěli jsme, aby tito lidé měli jistotu, že budou mít k předdůchodu peníze, když budou muset ze zdravotních důvodů ukončit svou ekonomickou aktivitu, jako dnes hlubinní horníci. K tomu ale bohužel zatím stále nedošlo,« uvedl Opálka.

Důležité je zachovat průběžný systém

Odmítavě se k záměru postavila také stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová. »Jsme proti tomu, aby třetí pilíř byl povinný, naši občané ve velké míře nejsou schopni hradit ze svých současných příjmů dlouhodobě nějakou částku, která by jim byla dána státem. Pro nás je důležité zachovat průběžný systém a začít se bavit o opravdu dlouhodobém ufinancování hlavně prvního pilíře,« řekla Aulická Haló novinám.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Výhrady k povinnému systému vznáší i pravicová opozice. »Třetí pilíř byl vždy plánován jako dobrovolný a podle mého názoru nelze lidi státem nutit, že se budou povinně připojišťovat,« řekl v ČT místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček. Podobně smýšlejí i Piráti a další opoziční strany. »Podporujeme svobodu volby, takže nám nepřijde úplně šťastné nutit lidi k tomu, aby povinně dávali peníze do banky,« řekl místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Naopak vládní hnutí ANO je ochotné o návrhu ministerstva jednat. »Musíme prosadit důchodovou reformu, protože v tuto chvíli státní rozpočet dlouhodobě neutáhne, aby se důchody financovaly jenom ze státního rozpočtu. V roce 2030 zhruba nám odejdou do důchodu takzvané Husákovy děti,« připomněla v ČT ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce mít první návrh důchodové reformy hotový do poloviny letošního roku. Hned poté ho posoudí vláda. Poslední slovo ale bude mít při schvalování důchodové reformy parlament.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 17 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


e173rb
2019-01-09 11:02
Naprosto nesouhlasím s tím, aby mě stát nutil odevzdávat mé peníze
do soukromých bank. Dost na tom, že u nich musím mít bankovní účet.
Pro koho je zde stát? Pro občany? Nebo jsou zde občané pro stát a
stát pro korporace? Chvála prozřetelnosti, že jsem ČSSD jen jedinkrát
dal svůj hlas.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.