Trump a jeho politika

Nejsem si úplně jist, zda mám komentovat situaci okolo prezidenta Donalda Trumpa a »jeho« zdi mezi Spojenými státy americkými a mexickou hranicí. Ta má nejistota pramení hlavně z toho, že nemám tolik času nashromáždit tolik potřebné informace. Ale tato situace má také klasické schéma prezidentova přístupu, jak si podmanit své podřízené, kteří nechtějí přijmout jeho novou vizi pro USA.

Uvedu příklad na sankcích, jež Spojené státy uvalily na Čínskou lidovou republiku. Sankce na obchod pro čínskou ocel měly za důsledek reakci ČLR a ta zrcadlově uvalila sankce na sóju. Spojené státy jsou největším vývozcem této suroviny na celém světě a Čína je zas jedním z největších odběratelů sóji z USA. Tak americké společnosti, hlavně ty obchodní, které měly plná ústa kritiky na Donalda Trumpa, se zděsily. Nejdřív byl povyk, pak šílený křik sprostých urážek, později se snažili o seriózní kritiku a nakonec, když už hrozila velká ztráta zisku a nabíhala cla, tito kritici Trumpa navštívili v Bílém domě. Cíl? »Dohodnout« s ním podmínky, aby Trump cla na ocel do ČLR zrušil a ČLR zase zrušila sankce na jejich suroviny.

A zde jim Trump řekl, že to nebude jen tak. Museli slíbit loajalitu, kompenzaci a dostali domácí úkoly, co kde budou investovat, a hlavně jakou politiku budou dělat.

A takto to je i s rozpočtem a mexickou zdí. Kromě toho, že v úterý Trump prohlásil, že netrvá na zdi betonové, ale může být prý ocelová. Alespoň obchodníci s ocelí, možná i z Číny, si vykompenzují ztráty z dob uvalení sankcí na ocel. Prezident Trump ale také řekl, že na mexické hranici je »absolutně kritická situace«. A tak přes 800 tisíc lidí ve státní sféře nedostane výplatu dřív, dokud nebude zeď, a tím jejich rozpočet nebude schválen dřív, dokud na jeho podmínky nepřistoupí. Jak jednoduché. A pak že je to jen vulgární populista a hrubián!

Nemusím prezidenta Trumpa, nemusím politiku Spojených států a už vůbec jejich nespravedlivý dravě zvířecí systém. Vydírání není demokratický a spravedlivý způsob jednání. Jsou zde však vidět ta schémata, která se používají zcela běžně. Nakonec bych se zeptal: Jakou vlastně politiku vedeme u nás a jaká byla v dobách socialismu?

Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 8 hlasů.

Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.