Ilustrační FOTO - Pixabay

Cena Palmeho za pravdu o Vietnamu

Cena Olofa Palmeho za rok 2018 byla ve švédské metropoli Stockholmu udělena Američanovi Danielu Ellsbergovi, který před téměř půlstoletím vyzradil tajné dokumenty Pentagonu svědčící o tom, jak americké vlády lhaly o vietnamské válce.

Cena, která nese jméno švédského levicového premiéra zavražděného v roce 1986, je udělována za zásluhy o ochranu lidských práv, o mír a bezpečnost.

Sedmaosmdesátiletý Ellsberg byl vyznamenán za »silný humanismus a mimořádnou morální statečnost«, uvedla porota v prohlášení. »Byl si dobře vědom toho, že svými činy riskuje dlouhý vězeňský trest a zmařenou kariéru,« konstatovala porota s tím, že Ellsbergovo rozhodnutí vyzradit tajné dokumenty »vedlo ke zkrácení války a zachránilo množství lidských životů«.

Daniel Ellsberg. FOTO - wikipedia commons

Odhalil lži US vlád

V červnu 1971 vojenský analytik ministerstva obrany USA Ellsberg vynesl a předal médiím tajné dokumenty Pentagonu o vietnamské válce, které dokazovaly, že oficiální místa klamou Američany. Novináři z deníku New York Times zveřejnili detaily o výcviku vietnamských vojáků či tajné rozhodnutí hlavy státu o zásazích v Laosu či Kambodži. K tomu, že byl informátorem, se Ellsberg přiznal. Ministerstvo obrany jej zažalovalo, ale soud Ellsberga v roce 1973 všech obvinění zprostil.

Takzvané Pentagonské dokumenty, které Američanům ukázaly nepříjemnou pravdu o válce ve Vietnamu, mnozí dosud označují za nejsenzačnější únik vládních materiálů v amerických dějinách.

Ellsberg již v roce 2006 získal švédskou Cenu za správný život (Right Livelihood Award), která bývá označována za alternativní Nobelovu cenu. V posledních letech se silně angažuje v boji proti šíření jaderných zbraní.

Cena pojmenovaná po švédském soc. dem. premiérovi Olofu Palmem, jehož vražda doposud nebyla objasněna, je provázena finanční odměnou ve výši 75 000 dolarů. Cena za rok 2018 bude předána 30. ledna ve Stockholmu, napsala ČTK.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 20 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-01-10 20:20
Cui prodest - a máte objednatel Palmeho vraždy. Kdo ji zrealizoval, není
tak podstatné.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.